Ethereum (ETH) 2021 Yılına Rekorla Başladı: İşlem Ücretleri Alarm Veriyor

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), 2021 yılının ikinci ayına rekorla başladı. ETH fiyatı 3 Şubat tarihinde 1.539 dolar seviyesine kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. 

Ethereum Ağındaki İşlem Ücretleri Rekor Kırdı

Veri analiz şirketi Glassnode tarafından yayınlanan verilere göre ise bu rekor aslında bir de kötü gelişme ile beraber geldi. Ethereum fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması, işlem ücretleri açısından da rekor kırılmasına yol açtı. Ethereum ağının Ocak 2021 içerisinde 325 milyon dolarlık işlem ücretine ulaştığı ortaya çıktı. Bu da daha önceki rekorun (Eylül 2020) iki katına tekabül etmekte.

eth

Glassnode bu miktarın daha net anlaşılabilmesi için Bitcoin ağındaki aynı döneme ait işlem ücretlerini de ortaya koydu. Bitcoin ağında Ocak 2021 döneminde sadece 114 milyon dolarlık işlem ücreti ödendi. Bu da Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin neredeyse 3 kat fazla olduğunu ortaya koymakta.

BTC’nin Rekoru Geçildi

Daha önce bir aylık işlem ücreti rekoru ise lider kripto para birimi Bitcoin’e aitti. Aralık 2017 tarihinde BTC fiyatının 20.000 dolara kadar çıkması, aylık işlem ücretlerinin de 287 milyon dolara ulaşmasına neden olmuştu. O tarihlerde Bitcoin ağında ortalama işlem ücreti ise 50 dolar seviyelerini gördü.

Ethereum ağındaki işlem ücreti ortalaması ise Eylül 2020 tarihinden beri yatay seyretti. Son 2 aylık süreçte yavaş yavaş artan işlem ücretleri, DeFi çılgınlığının tekrar kendini göstermesi ile ise rekor kırdı. Bu durum hem Ethereum tabanlı uygulamalara talep olduğunu, hem de ETH ağının kapasitesinin yetersiz olduğunu kanıtlamakta.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Binance Ses Getirecek Yeni Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Binance Coin (BNB) Destekli Platformunu Tanıttı

Sonrakini Oku

Elon Musk Bir Bitcoin (BTC) Destekçisi Olduğunu Açık Açık Dile Getirdi!

Bir Cevap Yazın