Ethereum (ETH) 2.0 Güncellemesi Beklenen Etkiyi Göstermeyebilir! İşte Sorunlar ve Sorular

Herkes ETH 2.0 güncellemesinin en büyük altcoine büyük katkı sağlayacağını ve fiyatta olumlu etkileri olacağını düşünüyor. Ancak Ethereum için bu güncelleme beklendiği kadar yarar üretmeyebilir. Yani ağım ana akım tarafından benimsenmesine sebep olmama ihtimali de bulunuyor. Peki ana neden? Ne gibi sorunlar bunu tetikliyor veya bu güncelleme çok mu abartılıyor?

Ethereum Ağının Kronikleşen Sorunları

Vitalik Buterin uzun süredir bu güncelleme için ekibiyle birlikte çalışıyor. Her ne kadar yeni sürüm umut verici olsa da ağın kronikleşen sorunlarını ortadan kaldıracak kadar güçlü olmadığını düşünenlerde bulunuyor.

Ethereum blockchaini saniyede yaklaşık 15 işlem ile Bitcoin’in iki katı hızda çalışıyor. Sistem halen PoS algoritması üzerine kurulu ve gas ücretleri halen yüksek. Elbette bu durum ağı kullanan geliştiricilerin maliyetlerini olumsuz etkiliyor ve Ethereum cazibesini kaybediyor. Dune Analytics tarafından yayınlanan veriler Ethereum ağını kullanan DEX projelerinin %3’e yakın başarısız işlem ortalaması olduğunu söylüyor. Bunun sebebi de elbette yetersiz gas ödenmesi gibi problemlere dayanıyor.

Diğer bir problem ise platformun kullanıcı deneyimini (UX Desing) yeterince önemsemiyor oluşudur. Bu yüzden NFT, DApp gibi konularda kullanıcılar ağı kullanmaktan kaçınıyor. Ara yüzün kullanıcı dostu şekilde geliştirilmesi ve detay özelliklerin sistem tasarımına nakış gibi işlenmesi gerekiyor.

İnsanlar ağı kullanımına dair yeterli bilgiye sahip değil. Örneğin iki ayrı cüzdandan aynı anda tek bir cüzdana transfer yapılabileceğini ve nonces sorunu oluşmayacağını kaç Ethereum yatırımcısı biliyor? Son araştırmalar Amerikalıların %25’inin nasıl kripto para yatırımı yapacağını bilmediğini gösteriyor. Elbette bu sadece Ethereum’un problemi değil ancak insanları eğitici çalışmalara katkı sağlamak çok zor olmamalı yatırımcıların daha fazla detay bilgiye sahip olması kesinlikle ekosisteme yarar sağlayacaktır.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

ETH2 bir süredir zaten aktif ve kullanılmaya devam ediyor. En önemli güncelleme ise temelde yani ağ algoritmasında olacak çok fazla enerji harcayan PoW algoritması yerine %99 daha az enerji harcayan Proof-of-Stake algoritmasına bırakacak. Ethereum Vakfı daha önce bu güncellemenin 2021 sonuna yetişeceğini söylemişti. Ancak Ethereum Vakfı enerji kullanımı konusunda çok daha başka bir şey söyledi. Yakın zamanda yayınlanan yeni blok yazısında PoS algoritmasının testlerinde enerji gereksinim miktarından değişim olmadığından bahsediliyor. Eski ağın devam etmesi ve Ethereum 2.0’ın yoluna eş zamanlı devam ediyor oluşu enerji probleminin deva etmesine sebep olacak gibi görünüyor.

Yeni gelecek güncellemenin enerji verimini daha önce söylediği gibi %99 artırması gerekiyor. Böyle olmazsa karbon emisyonu FUD’ları yıllarca Ethereum’un yakasını kurtaramayacağı bir bela olarak kalacak.

Güncellemenin diğer bir teknik detayı ise geliştiricileri ilgilendiriyor. Güncellenme tamamlandığında C++ veya Rust kullanan geliştiricilerin işini kolaylaştıracak aynı zamanda “tarayıcı üzerinden” kod yazılmasına izin verilen bir derleyici planlanıyor. Üstelik daha basit bir dille kodlamanın yapılmasına imkan tanınacak. Bu C# veya Python yani herhangi bir yeni nesil programlama dili olabilir. Bu güncelleme detayı daha fazla geliştiricinin ağda proje üretmesine imkan sağlaması bekleniyor.

Ethereum (ETH) Sorunları Göz Ardı Etmemeli

Enerji sorununun ETH 2.0 ile çözülmesi ve işlem hızının artması yine de kullanıcı dostu ara yüz problemini ortadan kaldırmıyor. Üstelik bu sorun EVM (Ethereum Sanal Bilgisayarı) protokollerini kullanan BSC, Polygon gibi projeleri de olumsuz etkiliyor. EVM tabanlı zincirlerin ortalama kullanıcıya kolay işlem yapma imkanını sunması gerekiyor.

Onay sürelerinin ve işlem masraflarının kesinlikle bu güncellemeyle ortadan kaldırılması gerekiyor. Eğer yakın gelecekte e-ticaret alanında kripto paraların kullanılacağına inanıyorsak bir ürün ödemesi için saatlerde beklenmemesi ve yüksek masraflar ödenmemesi gerekiyor. Kaldı ki hali hazırda e-ticaret modelleri 15 dakikada teslim konseptlerini bile üretti.

Ethereum yükseltmesinin vaatler kısmı harika ancak bunların gerçekleştirilecek olması son derece önemli, Ethereum Vakfının son açıklamaları vaatleri boşa çıkarıyor gibi görünüyor. Bu yüzden ağ yükseltmesinin son derece yakından takip edilmesi test raporlarının ve vakıf makalelerinin sıkı incelenmesi gerekir. Aksi taktirde büyük bir beklentiyle boşuna beklemiş olacaksınız. Ethereum sorunlarının farkında ve bunu ortadan kaldırmak güzel adımlar atıyor umarız vaatler gerçeğe dönüşür. Nihai olarak söyledikleri son tarih olan 2023 yılı ortasına kadar bu problemler ortadan kaldırılır. Ana akım tarafından güçlü bir benimsenme ancak elle tutulur gelişmelerle mümkün olacaktır.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Son Dakika: MicroStrategy, 400 Milyar Dolarlık Fondan Rekor Yatırım Aldı

Sonrakini Oku

Elon Musk Kolları Sıvadı Dogecoin (DOGE) Geliştirmeleri Başlıyor

Bir Cevap Yazın