Ethereum Bekleneni Yaptı: ETH Fiyatı 500 Doları Geride Bıraktı!

İki yıldan daha uzun bir süre sonra piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) 500 doları geride bıraktı. ETH’un altcoin piyasasını bir nevi yönlendirdiği düşünüldüğü için bu artış büyük önem taşıyor.

Ethereum Fiyatı

Yazının yayına hazırlandığı sırada 506 dolardan işlem gören ETH geride bıraktığımız saatlerde 507 dolara kadar yükseldi. Ethereum son günlerde 500 dolarlık önemli psikolojik seviyeyi geride bırakmayı deniyordu ancak bu noktada reddedilmeler ile karşılaşıyordu.

Şu anki tablolara bakıldığında ETH’un bu seviyeyi geçmeyi başardığı ve yukarı yönlü ilerlemesine devam ettiğini ifade edebiliriz.

Bunlara ek olarak her ne kadar ETH 24 saat içinde %6 gibi bir artış kaydetmiş olsa da 2020 yılı içinde lider kripto para birimi Bitcoin’den bile daha iyi performans sergilemiş olması ETH yatırımcısının yüzünü güldürdü. Yılbaşından bu yana BTC’de %155 kar elde edilirken Ethereum’da yüzde 284 kar elde edildi.

Bitcoin ve Ethereum

Bunların yanında koronavirüs sebebilye Mart ayında yaşanan çöküşün ardından ise BTC’nin en iyi performans gösteren varlık olduğu ifade edilebilir. Mart çöküşünde Ethereum 117 dolara kadar geriledi ve şu anki fiyat ile karşılaştırıldığında yüzde 327 artmış olduğu görülüyor. Ancak Bitcoin Mart çöküşünde 3.600 dolara geriledi ve güncel fiyatlara bakıldığında yüzde 411 artmış olduğu görülüyor.

Altcoin’ler de Artıyor

Ethereum’un 2018 Haziran’ından bu yana ilk defa 500 dolar görmesinin yanı sıra diğer altcoin’lerin de yaşam belirtisi göstermeye başladığını görüyoruz. Örneğin piyasa hacmi bakımından en büyük 10 altcoin’e bakıldığında Ripple’ın (XRP)%6,47, Chainlink’in (LINK) %7,64, Litecoin’in (LTC) %14, Bitcoin Cash’in (BCH) %5,50 ve Polkadot’un (DOT) %16,67 arttığı görülüyor.

Daha önce de birçok analist bir altcoin sezonun başlamasının öncelikle Bitcoin’e ve sonrasında Ethereum’a bağlı olduğunu dile getirmişti. Çünkü Ethereum fiyatı Bitcoin fiyatından etkilenerek hareket ediyor ve genel olarak diğer altcoin’ler de piyasanın lider altcoin’i Ethereum’u takip ediyor.

Dolayısıyla BTC’de artışın başlaması biraz gecikmeli de olsa Ethereum’u ve ETH’daki artış da diğer altcoin’leri etkilemiş gibi görünüyor. Haftanın sonuna doğru yaklaştığımız bugünlerde ise haftalık kapanışın önemli olduğunu ve bundan sonraki fiyat hareketleri ile önemli ipuçları vereceğini düşünen pek çok isim bulunuyor.

Ayrıca DeFi token’larının da piyasaya ayak uydurarak büyük ivme kazandıkları görülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir Milyarder Daha Yüklü Bitcoin (BTC) Alımı Yaptı

Sonrakini Oku

Dikkat: Bu Token 48 Saatte Yüzde 400 Arttı!

Bir Cevap Yazın