Ethereum Ağında Kötü Gelişmelere Bir Yenisi Daha Eklendi

Ethereum aylardır DeFi sektörü sayesinde gündemde ancak bu gündemde kalışın toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi için nasıl bir fayda sağladığı büyük bir soru işareti gibi gözüküyor. DeFi tabanlı birçok protokol ve bunların kripto paraları rekor yükselişler elde etse de Ethereum hala 250 dolar direncinin altından işlem görmeye devam ediyor.

Ethereum Ağındaki İşlem Ücretinde Rekor!

Bu da Ethereum ağındaki bunca gelişmenin aslında ağın lehine değil aleyhine olduğunu düşünenlerin sayısının artmasına neden oldu. Elde edilen son verilere göre ise Ethereum ağındaki işlem ücreti yani Gas fiyatı %500 gibi inanılmaz bir yükseliş yaşadı. Blockchain analiz şirketi Glassnode araştırmacıları tarafından açıklanan verilere göre Ethereum ağındaki günlük ortalama ücret 50 Gwei oldu.

Bu, Nisan ayındaki kriz döneminde görülen ağın işlem ücreti ortalamasından bile fazla. Ethereum ağında en son böylesine yüksek işlem ücreti ortalaması bundan yaklaşık 2 yıl önce görülmüştü. Eğer Ethereum işlem ücretleri bu seviyede kalmaya devam ederse ağdaki asıl ETH kullanıcılarının sayısında bir azalma olabilir.

Ethereum‘u bir yatırım aracı olarak kullananların yanı sıra bunu hızlı ve ucuz işlem yapmak için kullananlar da olduğu biliniyor. Ağ işlem süresi ve ücreti Bitcoin’in ortalamasına yaklaşırsa, ETH ağının çekiciliğinin büyük bir kısmı ortadan kaybolabilir. Bu da Ethereum fiyatı için tehlike anlamına geliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple İlk Verdiği Sözü Neden Tutmadı? Ripple CTO’su Açıkladı

Sonrakini Oku

2020’ye Damga Vuran Kripto Para, Yüzde 1.600 Yükseldi

Bir Cevap Yazın