Ethereum 2.0’de Dönüm Noktası: “Her Şey Şimdi Başlıyor”

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum (ETH), neredeyse 1 haftalık sürede 400 dolardan 580 dolara kadar yükselerek %45’lik bir yükselişe imza attı. Tabii ki bu yükseliş ETH için her şeyi değiştirebilecek Ethereum 2.0 için de hızlı bir büyümeyi beraberinde getirdi.

Ethereum 2.0 Kontratında %56 Görüldü

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla Ethereum 2.0 para yatırma kontratında 294.080 ETH yer alıyor. Yani geriye sadece 7.194 ağ onaylayıcısının 32 ETH yatırması kaldı ve bunun devamında Ethereum 2.0 tam anlamıyla aktif hale getirilebilecek. Ethereum 2.0 staking oranında %50 seviyesi dün gece geçildi ve geceden beri %7’lik bir artış daha yaşandı. An itibarıyla Ethereum 2.0 kontratına %56 oranında katılım sağlandı ve sadece %44’lük bir boşluk kaldı.

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, sürecin en başlarında 3.200 ETH yani yaklaşık 2 milyon dolarlık fon yatırma işlemi yapmıştı. Bison Trails şirketinin kurucusu Viktor Bunin ise yatırılan ETH’lerin çok büyük bir kısmının üç balina adresinden geldiğini vurgulamakta. Ethereum 2.0 Launchpad adım adım yaklaşırken üç balinanın devamlı olarak ETH yatırıyor olması, piyasaya güvendiklerini gösteriyor.

1 Aralık Ertelenebilir

Eğer Ethereum fiyatı çok sert bir şekilde düşerse, balinaların kilitli fonlarına erişimleri olmayacak. Acil bir durumda fonlarını çekmek isteyen balinaların %50 kayıp nedeniyle bunu çekemeyecekleri veya çekmek istemeyecekleri de biliniyor. Ancak yine de 1 Aralık tarihindeki ETH 2.0 lansmanı yetişmeyecek gibi gözüküyor.

Her Şey Ethereum 2.0 İle Yeniden Başlayacak

Ethereum Foundation tarafından yapılan açıklamada, 1 Aralık tarihinden en son 7 gün öncesine kadar gereken fonların yani 524.288 ETH’nin yatırılması gerektiği belirtilmişti. Yani son gün yarın ve yarına kadar %46 oranında ETH stake edilmesine neredeyse imkansız gözüyle bakılıyor. Yine de bu erteleme sanıldığı kadar kötü bir gelişme olmayabilir.

Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla kalan fonların toplam değeri 134 milyon dolardan daha fazlasına tekabül ediyor. Eğer çılgın bir balina veya yatırım firması bir anda 130 milyon dolarlık fonlama yapmaya karar vermezse, yarın olası bir ertelenme haberine uyanabiliriz. Ancak geçtiğimiz hafta görüldüğü gibi tek bir gün içerisinde 30.000 ETH gibi inanılmaz para  yatırma işlemleri görülürse de her şey bir anda değişebilir ve ETH 2.0 için gerekli fonlar toplanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) ve Altcoin’lerin Toplam Piyasa Değeri 1 Trilyon $ Görecek Mi?

Sonrakini Oku

Analistler Açıkladı: Bu 3 Altcoin’e Dikkat!

Bir Cevap Yazın