ETH ve BTC Rekabeti: Ethereum’un Bitcoin’in Yerini Alması Kaçınılmaz Mı?

Piyasa değeri bakımından en büyük altcon olan Ethereum (ETH) hem fiyat performansı açısından hem de geliştirme adımları açısında son zamanlarda çok iyi gidiyor. Tüm bu durumu değerlendiren uzman isimler ise Ethereum’un Bitcoin’i geçme ihtimalinin bir kez daha olasılıklar dahiline girdiğini ifade ediyor.

Ethereum Bitcoin’i Geçebilir Mi?

Ethereum’un Bitcoin’i geride bırakma ihtimali “flippening” olarak nitelendiriliyor. Peki, Ethereum flippening ile Bitcoin’i tahttan indirip lider kripto para unvanını elde edebilir mi? Bu noktada öncelikle Ethereum’un son zamanlarda neden ön plana çıktığını değerlendirmek gerekiyor: Merkezsiz finans (DeFi) ve non-fungible token (NFT) alanlarında yaşanan büyüme, Temmuz ayında EIP-1559 güncellemesinin gerçekleşecek olması, USDC cinsinden Visa ile gerçekleşen transfer işlemleri, EIB’nin 100 milyon Euro’luk dijital tahvili ve CME Ethereum vadeli işlemlerinin piyasaya sürülmesi.

Uzmanların açıklamalarına göre Ethereum’un kurumsal benimsenmesi Bitcoin’i takip ediyor. Ancak bazı isimlere göre lider kripto para birimi şu anda ETH’daki gelişmelerle rekabet edemiyor gibi görünüyor.  Bu noktada ise asıl sorulması gereken soru, Bitcoin bir rekabete ihtiyacının olup olmadığı.

Flippening Kaçınılmaz Mı?

Kripto para alanında popüler bir yatırımcı olan CryptoCobain, “Uncommon Core” podcast’inin son bölümünde yaptığı açıklamalarda flippening’in kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Ancak popüler isme göre flippening geçici olacak ve sadece çok kısa bir süreliğine Ethereum, Bitcoin’in yerini alacak.

CryptoCobain, flippening’in geçici olacağını düşünüyor çünkü, ayı piyasalarında Bitcoin’in Ethereum’dan çok daha güçlü olduğunu dile getiriyor.

Bunlara ek olarak flippening index’i inceleyen analistler, Ethereum‘un işlem sayısıyla ilgisi olan her şeyde Bitcoin’i çoktan geçtiğini ama Bitcoin’in node sayısı ve Google arama ilgisinde çok önde olduğunu dile getiriyor. Bununla birlikte işlem hacmi ve aktif adres sayısında ciddi bir rekabet olduğu ifade ediliyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dogecoin (DOGE) Yine Şaşırtmadı: Elon Musk’ın DOGE Hakkında Söyledikleri, Bekleneni Vermedi!

Sonrakini Oku

Araştırma Şirketi, “En Çok İlgi Duyulan Kripto Paraları” Açıkladı: XRP Kaçıncı Sırada?

Bir Cevap Yazın