Eski FED Başkanından Kripto Para Yorumu!

Kripto paralar küresel ölçekte büyük kabul görüyor, kurumsal yatırımcılar portföylerini genişletiyor derken Terra UST çöküşü geldi. Bu olayın ikincil etkileri piyasada daha fazla güvensizlik olarak baş gösterecek. Daha şimdiden eski FED başkanı dahil birçok isim buranın nasıl bir vahşi batı olduğuyla alakalı konuşmaya başladı.

Kripto Para Açıklaması

Eski ABD Federal Rezerv Başkanı Ben Bernanke Pazartesi günü CNBC’ye yaptığı açıklamada, Bitcoin’in para veya bir değer deposu, dijital altın olarak çalışmadığına inandığını söyledi.

“Bitcoin fiat paranın yerini alsaydı, yiyeceklerinizi satın almak için Bitcoin kullanabilirdiniz. Kimse Bitcoin ile yiyecek satın almıyor çünkü bunu yapmak çok pahalı ve zahmetli. İstikrarsız değeri sebebiyle insanlar Bitcoin’i kullanarak ürün satın alamaz”.

Peki siz buna katılıyor musunuz?

Bitcoin Ödemelerde Kullanılabilir

Bitcoin ile ödeme işlemleri El Salvador da canlı olarak test ediliyor. Milyonlarca insan ödemeler noktasında herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Lightning network sayesinde ödemeler hızlı ve ucuz şekilde gerçekleşiyor. Aracı kurumlar veya akıllı cüzdanlar sayesinde bunlar anlık olarak dolara çevrilebiliyor. Yani alıcı ve satıcı herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Fiyat istikrarının olmaması elinde ciddi miktarda Bitcoin tutarak alışveriş yapanları elbette etkileyebilir.

Eski Federal Rezerv Başkanı Ben Bernanke 2002’de Fed’in deflasyonist koşulları önlemek için basitçe helikopterlerden para bırakabileceğini öne sürdüğü için bazen “Helikopter Ben” olarak bilinir. Bernanke dijital altın vakasına değindi.

“Altının altında yatan kullanım değeri vardır. Boşlukları doldurmak için kullanabilirsiniz. Bir Bitcoin’in altında yatan kullanım değeri, fidye yazılımı veya bunun gibi bir şey yapmaktır”.

Evet, kendisi bir boomer ve Terra UST tarafında yaşanan büyük hayal kırıklığı ona böylesine konuşma hakkı tanıyor. Kripto para piyasalarındaki yatırımcıların bile bir kısmı güven kaybı yaşadı. Milyarlarca doların aniden silinmesi ve milyonlarca dolarlık yatırımların aniden sıfırı görmesi insanları üzdü, kızdırdı.

Para politikasına dönersek, başlangıçtaki sıfır faiz politikasının ve niceliksel genişlemenin arkasında olan Bernanke, mevcut Fed’i artan enflasyon karşısında para politikasını sıkılaştırmak için yeterince hızlı hareket etmemekle eleştirdi. Bernanke, “iyi huylu bir senaryo” altında bile, enflasyon yüksek kalsa bile ekonominin yavaşlamasını ve işsizliğin artmasını beklediğini söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Hindistan Merkez Bankası Açıkladı: Kripto Paralar Yasaklanmalı! İşte Nedeni

Sonrakini Oku

Türkiye’nin İlk Müzik NFT Launchpad’i Rock’n’Verse NFT Summit İstanbul’da!

Bir Cevap Yazın