Eski FED Başkanı: Dijital Dolar İçin Başka Çaremiz Yok!

Çin Dijital Yuan kapsamında agresif çalışmalar yaparken Amerika CBDC konusunda nispeten geri kaldı. Pekin yönetimi 2022 Kış Olimpiyatları Şubat ayında başlıyor. Çin bu etkinlik başlayana kadar çalışmalarını büyük ölçüde tamamlamayı ve yurt dışından gelecek misafirlerine Dijital Yuan kullandırmayı hedefliyor. Eski FED Başkanı ise güncel durumu değerlendirdi.

FED Dijital Dolar Açıklaması

Geçtiğimiz haftalarda FED Başkanı Powell “dijital dolar” çıktığında kripto paralara olan ihtiyacın büyük ölçüde azalacağını açıklamıştı. Eylül ayı başına kadar Amerika’nın dijital dolar konusundaki çalışmalarını yayınlaması bekleniyor. Birçok kurum konu üzerinde özveriyle çalışsa da çatlak sesler çıkmıyor değil.

Eski FED Başkanı Lael Brainard birkaç gün önce yaptığı açıklamada CBDC konusunda alternatifleri olmadığını söyledi. Reuters tarafından bildirildiğine göre Aspen Enstitüsü Ekonomik Strateji Grubu’na konuşan Brainard şunları söyledi;

“Uluslararası ödemeler konusunda para birimimiz son derece baskın, ancak bu gücümüzü koruyabilmek için yeniliğe ayak uydurmalıyız. Amerika, kendi dijital dolarıyla birlikte mevcut hakimiyetini koruyabilir. Bizim dijital dolar konusunda ikinci bir alternatifimiz yok! Kurumlar hızlı bir şekilde bu konuda adım atmalıdır”.

Amerikalı siyasiler, 2022 Kış Olimpiyatlarında ABD’li sporcuların dijital yuan kullanmamasını istiyor. Bu konuda gerekli adımların atılması ve sporculara dijital yuan yasağı getirilmesi için hükümete baskı yapılıyor.

Stablecoin ile Mücadele

ABD’li düzenleyiciler stablecoin (Tether, USDC vs) konusunda uzun süredir toplantılar yapıyor. Ancak bu konuyla ilgili net bir adım atılabilmiş değil. Özellikle kripto para piyasaları üzerinde bu belirsizlik ciddi baskı oluşturuyor.

Eski FED Başkanı stablecoinlerin hiçbir hükümet tarafından desteklenmediğini kabul ediyor. Ancak yine de mevcut finansal sistem üzerindeki risklerini açıklıyor.

“Stablecoin kullanımının artması, hükümet destekli güvenli limandan ayrılmak anlamına geliyor. Bunun ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğinin farkında olmalıyız”.

Lael Brainard bu risklerin ancak dijital dolar ile azaltılabileceğini öngörüyor. Uzun süredir bürokraside görev alan Brainard kendiyle aynı şekilde düşünen çok sayıda yetkilinin sesi oldu diyebiliriz. Ay sonu açıklanacak CBDC raporuyla eş zamanlı stablecoinler için bazı adımlar atılabilir. Bu yüzden ABD gündeminin kripto para yatırımcıları tarafından sıkı takip edilmesi gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Yeninden 40.000 Doların Altında! Piyasa Nasıl Etkilenecek?

Sonrakini Oku

Ethereum, 2.700 Doları Test Etti! Sırada Hangi Seviyeler Var?

Bir Cevap Yazın