Eski Avrupa MB Başkanından Sert Bitcoin Eleştirisi!

Avrupa Merkez Bankası‘nın eski başkanı Jean Claude Trichet, lider kripto para birimi Bitcoin‘i (BTC) eleştiren en güncel isim oldu. Trichet açıklamasının sonlarına doğru sadece Bitcoin’in değil genel olarak kripto para birimlerinin geleceğin parası olacağından şüpheli olduğunu belirtmeden önce, Bitcoin’in gerçek bir para birimi olmadığını vurguladı.

Bitcoin Gerçek Bir Para Birimi Değil

”Bu kripto para biriminin (Bitcoin) kendisi, bir para biriminin taşımak zorunda olduğu özellikleri taşımadığı için gerçek bir para birimi değildir.”

Trichet, Pekin içerisinde yapılan bir etkinlikte yaptığı konuşmasının devamında, bir kripto para birimi almanın ”tamamen spekülasyondan ibaret” olduğunu ifade etti ve kripto paraların aynı stablecoin’ler gibi altta yatan varlıklara endeksli olmaları durumunda bile, ”çok fazla spekülasyona maruz kaldığını” ve bunların asla sağlıklı olmadığını dile getirdi.

Trichet 2003 yılından 2011 yılına kadar Avrupa Merkez Bankası başkanlığını yürüttü ve finans piyasalarında saygı duyulan bir kişi olarak anılmakta.

Avrupa Merkez Bankası Kurul Üyesi Benoit Soeure de geçtiğimiz Eylül ayında kripto para birimlerinin ”ABD Doları için bir tehlike oluşturabileceğini” vurgulamış ve aslında gerçek korkusunu gün yüzüne çıkarmıştı. Soeure daha önce de Bitcoin’in balon olduğunu iddia edip, 2009 yılından beri yaşanan dört büyük düzeltmenin tamamen bundan kaynaklandığını dile getirmişti.

Bitcoin ise bütün bunlara rağmen her geçen gün kurumsal yatırımcıların ilgisini daha çok çekmeye devam ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dergi Reklamı İçin 1.300 Bitcoin Ödediler!

Sonrakini Oku

Tunus’un E-Dinar’ı Hangi Özelliklere Sahip Olacak?

Bir Cevap Yazın