Elon Musk Kendi Bitcoinlerini Sattı mı? Ünlü İsim Sert Yanıtladı

Tesla’nın birinci çeyreğe ait verileri kısa süre önce yayınlandı ve bu verilerde Bitcoin (BTC) yatırımcılarını sarsan bir durum ortaya çıktı.

Bitcoin Fiyatına Tesla Desteği

Kısa süre önce 1,5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) alımı yapan ve 38.000 dolar seviyesinden BTC aldığı tahmin edilen Tesla’nın birinci çeyrekte 270 milyon dolarlık BTC sattığı ortaya çıktı. Bu durum tahmin edilebileceği gibi kripto para yatırımcılarının arasında kafa karışıklığına yol açtı ve herkes Elon Musk’ın Bitcoin’e olan inancının bitip bitmediğini konuşmakta.

Tesla, 1,5 milyar dolarlık yatırımı ile sadece 1 ayda normalde araç satışı ile elde edeceği kazancı elde etse de 270 milyon dolarlık BTC satışı endişe yaratmaya yetti. Buna ek olarak geçtiğimiz ay şirket tarafından yapılan açıklamada Bitcoin ile Tesla ödemesi yapılabileceğinin belirtilmesi de bu kafa karışıklığının artmasına yol açtı. Elon Musk ise bu konuya kişisel hesabından açıklık getirdi.

Elon Musk, Bitcoin İçin Pump ve Dump İddialarını Yanıtladı

Elon Musk, Barstool Sport Başkanı Dave Portnoy’un iddialarına yanıt verdi ve aslında kendi BTC fonundan tek bir BTC’nin bile eksilmediğini vurguladı. Dave Portnoy, Elon Musk’ın Bitcoin aldığını ve bunu pumpladığını, daha sonra ise fiyat yükseldiğinde bunu sattığını ve servet elde ettiğini iddia etti. Portnoy kısa süre önce 1 BTC satın aldığını açıklamıştı ve şimdi bu yatırımı üzerinden Musk’ı eleştirdi.

Musk ise bu iddialara sert cevap vererek Portnoy’un olayı “doğru anlamadığını” vurguladı. Musk, Bitcoinlerinin bir tanesini bile satmadığını belirttikten sonra sadece Tesla’nın elindeki BTC’lerin %10’unu sattığını vurguladı. Musk bu kararın ise nakit rezervinde Bitcoin tutma kararına rağmen likidite sağlamak için alındığını ifade etti.

Dave Portnoy ve BTC Macerası

Musk bu ifadesi ile Bitcoin’e hala güvendiğini ve bireysel olarak satış yapmadığını da ortaya koydu. Öte yandan Dave Portnoy’un 2020’de 1 milyon dolarlık kripto para yatırımı yapmasına rağmen ilk panik anında satış yapıp zarar etmesi de sektörün en ünlü olaylarından birisi. Portnoy bu zararından sonra asla BTC almayacağını belirtse de kısa süre önce yine BTC aldığını vurgulamıştı.

Portnoy’un BTC aldıktan sonra ilk panik modunda yeniden düşüş odaklı yorumlar yapması ise dikkatlerden kaçmadı. BTC fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 54.000 dolardan işlem görmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

FSC Başkanı’ndan Çalışanlara Kripto Para Varlıklarını Raporlama Talimatı

Sonrakini Oku

PayPal CEO’su Dan Schulman, Finansal Sistemin Gelişimini Yorumladı

Bir Cevap Yazın