Elon Musk, Çin Yeni Yılı ve WallStreetBets: Bitcoin’i (BTC) Ne Bekliyor?

29 Ocak belki de kripto para tarihine geçecek bir gün oldu. WallStreetBets (WBS) hareketi ile %1000 artış yaşayan Dogecoin’i (DOGE), Elon Musk’ın Twitter biyografi güncellemesi ile dakikalar içinde 6.000 dolar artış yaşayan Bitcoin (BTC) takip etti. Dolayısıyla dün kripto para birimleri oldukça hareketli bir gün geçirdi. Peki, bu hareketliliğin arkasında farklı bir sebep daha olabilir mi?

Çin Yeni Yılı

Bitcoin’de yaşanan mevcut fiyat hareketlerinin bir kaynağının da madencilerin satış yapması olduğu düşünülüyor. Stack Funds araştırma başkanı Lennard Neo’ya göre ise yaklaşan Çin Yeni Yılı tatili nedeniyle mevcut madenci satışlarının yakın vadede devam etmesi muhtemel görünüyor.

Neo konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, tatil yaklaşırken madencilerin satış yapma eğiliminde olacağını ve bunun da madencilerin Bitcoin’i tutmak için istedikleri taban seviyesini görmedikleri anlamına geldiği dile getirdi. Dolayısıyla Neo’ya göre önümüzdeki günlerde volatil hareketler görmeye devam edebiliriz.

Öte yandan kurumların artan ilgisi ve DeFi’nin ortaya çıkışı, Bitcoin fiyat artışının büyük etkenleri olarak görülüyor. Piyasa Çin Yeni Yılı tatiline girerken izlenmesi gereken kilit destek seviyesi şu anda 34.000 dolarken daha yüksek bir hareketin 38.000 dolarda dirençle karşılaşmasının muhtemel olduğu düşünülüyor.

Altcoin’lerde Artış Sinyalleri

Bitcoin dün Musk’ın güncellemesi ile yükselişe geçtikten sonra bugün 34.000 dolarlık önemli seviyeyi elinde tutmak için çaba harcıyor gibi görünüyor. Ancak bazı altcoin’ler ciddi yükseliş sinyali sergiliyor gibi görünüyor.

Altcoin’ler içinde %10’un üzerindeki artış performansı ile en çok dikkat çeken belki de Ripple (XRP) oldu. Oldukça zor zamanlar yaşayan XRP fiyatı son 24 saat içinde %10’un üzerinde yükseldi ve bu oldukça dikkat çekici bir hamle oldu. Ancak yine de XRP’nin 0,30 dolar üzerinde tutunamaması dikkat çekiyor.

Ayrıca Stellar’da (XLM) da son 24 saatte yaklaşık olarak yüzde 9 artış görüldü ve Voyager Token (VGX) yüzde 70’lik artışla en iyi performans sergileyen kriptolardan oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

TRX Coin: Tron’da Haftanın Önemli Destek ve Direnç Seviyeleri

Sonrakini Oku

EOS Yorum: EOS Fiyatı İçin Asıl Hedef Neresi?

Bir Cevap Yazın