El Salvador Vatandaşlarına 30 Dolar Değerinde Bitcoin Dağıtacak

El Salvador başkanı Nayib Bukele, hükümetin ülkedeki her yetişkin vatandaşa 30 dolar değerinde Bitcoin (BTC) vereceğini duyurdu. Duyuru, Bitcoin kullanıcıları tarafından memnuniyetle karşılandı. Yapılan açıklamalara göre bu durum piyasada 100 milyon dolar gibi bir satın alma baskısı oluşturabilir.

30 Dolarlık BTC Hediyesi

Elde edilen verilere göre El Salvador’un yetişkin nüfusunun Google aramalarında büyük bir değişiklik olduğu görülüyor. Bir on-chain analist olan Willy Woo, Bitcoin’in küresel kullanıcı tabanının 4,5 milyon Salvadorlu girişi sayesinde %2,5 oranında büyüyeceğini dile getirdi..

Buna ek olarak bazı isimlerin de El Salvador’un 6,5 milyon olan toplam nüfusunu ele alıyor.

Yahoo Finance’den Zack Guzman, bu nüfusa göre ülke genelinde 195 milyon dolarlık Bitcoin akışının olacağını dile getirdi.

Binance CEO’su Changpeng Zhao ise 6 milyon kişinin Bitcoin ekosistemine girmeye hazırlandığı ile ilgili bir gönderi paylaştı.

El Salvador’un Bitcoin Cüzdanı

Bununla birlikte yerel yayın Prensa Latina, El Salvador vatandaşlarının yalnızca hükümet tarafından verilen kripto para cüzdanı uygulamasını indirdikten sonra ücretsiz Bitcoin alacağını belirtiyor. bu sebeple henüz 30 dolarlık BTC ödülü konusunda heyecanlanmak için erken olabilir.

Henüz yeni olan bu haber düzenlenen bir basın toplantısında duyuruldu ve Başkan Bukele, hükümetin cüzdan uygulamasının, telefon bağlantısı olan her yerde çalışacağını ve uygulama için ekstra bir bağlantıya ihtiyaç olmayacağını dile getirdi.

Başkan Bukele ayrıca, BTC‘yi ülke çapında yasal para birimi olarak tanıyan ülkenin çok ünlü Bitcoin yasasının 7 Eylül’de yürürlüğe gireceğini belirtti.

El Salvador’un Bitcoin yasası yaklaşık olarak iki hafta önce kabul edildi. Hareket, küresel kripto topluluğu tarafından övülürken, mevzuat bir azınlık siyasi partisi ve Dünya Bankası’nın muhalefetiyle karşı karşıya kaldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder Mark Cuban, Bitcoin (BTC) ve Altın Arasında Seçimini Açıkladı

Sonrakini Oku

El Salvador Devlet Yetkilileri, Cardano (ADA) Ekibiyle Görüşüyor!

Bir Cevap Yazın