El Salvador Başkan Yardımcısı Açıkladı! Daha Fazla Ülke Bizi Takip Edecek!

Bu yılın en önemli gelişmelerinden biri El Salvador’un aniden Bitcoin’i ödeme seçeneği olarak tanımasıdır. Miami etkinliğinde duyurulan sürpriz birçok farklı tepkiyle karşılandı. IMF ve Dünya Bankası atılan adımı intihar olarak yorumlarken JPMorgan birtakım faydalarını görmezden gelmedi. Şimdi ise El Salvador daha fazla ülkenin kendilerini takip edeceğini düşünüyor.

El Salvador’un İzinden Gidecek Ülkeler

El Salvador’un Başkan Yardımcısı Félix Ulloa, yerel medya kuruluşu Diario La Huella’nın bir raporuna göre, kısa süre önce diğer ülkelerin Bitcoin benimseme modelini hızla kabul edeceğini söyledi. Pascal Drouhaud ile yaptığı toplantıda tropikal ülkenin Bitcoin benimseme modelini izleyeceğini söyleyen Ulloa ekonomik darboğazdan çıkış için en iyi yolun bu olduğunu düşünüyor.

Başkan Yardımcısı El Salvador‘un ekonomik ve finansal bir merkez olmasını bekliyor. Yoksullukla mücadele eden ülke ciddi anlamda göç veriyor ve ekonomik sorunlarla mücadele ediyor. Amerika’da bulunan El Salvadorluların sayısı ise 2 milyona yaklaştı. Toplam nüfusu 6,7 milyon olan bir ülke için son derece ciddi bir göçten bahsediyoruz.

El Salvador’da İşler Yolunda

Ulloa’ya göre, Bitcoin cüzdanı olan kişilerin sayısı artık El Salvador’daki banka hesabı sahiplerinin sayısının iki katı oldu. Bu veri El Salvador vatandaşlarının Bitcoin’e olan güvenini gösteriyor. Yasa yürürlüğe girmeden önce ve sonra ciddi protestolar yaşansa da muhalefet buna engel olamadı. Halen ülkede irili ufaklı tepki eylemleri devam ediyor. Kısa süre önce bu eylemlerden birinde Bitcoin ATM’leri ateşe verildi.

Halkın bir kısmının bu denli tepki vermesinin temelinde yasanın 7’nci maddesi bulunuyor. Bu maddeye göre Bitcoin ile ödeme yapmak isteyen müşterilere bu olanak sağlanmak zorunda.

Nayib BukeleBitcoin (BTC) fiyatının 60.000 doları aşmasıyla Bitcoin karşıtı ekonomist Steve Hanke’ye sert çıkıştı. Hanke alınan bu kararın ülkeyi çöküşe göreceği konusunda ısrarlı görünüyor. Ancak JPMorgan geçtiğimiz haftalarda El Salvador’un aldığı bu kararın bazı faydalar sağlayabileceğini savundu.

Özellikle uluslararası ödemeler ve halkın finansa katılımı konusunda Bitcoin ülkeye katkıda bulunabilir. El Salvador’un yurt içi hasılasının en az %20’sini uluslararası ödemeler oluşturuyor. Doğal olarak yüklü işlem masrafları büyük bir gider kalemi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yüzde 1000 Artabilir! Bu Metriklere Göre Dogecoin Büyük Bir Ralliye Hazırlanıyor

Sonrakini Oku

Bitcoin Yerini Koruyor: BTC Fiyatında Yükseliş Sinyalleri Artıyor!

Bir Cevap Yazın