Ekonomist: “Kriptolar, Geleneksel Paralardan Daha Adil”

Monash Üniversitesi ekonomisti ve akademisyeni John Vaz Cointelegraph’a verdiği bir röportajda, Bitcoin ve kripto para birimlerinin geleceğinin hükümetlerin mevcut ekonomik krize verdiği tepkiye bağlı olduğunu ifade etti. Ayrıca Vaz, kripto para birimlerinin daha geniş benimsenmesinin oldukça önemli olduğunu  altını çizerek Bitcoin’in bir nevi “hapishane sigarası” olduğunu ve mevcut ekonomik durumda emtia olarak nitelendirilebileceğini dile getirdi.

Bitcoin ve Ana Akım Piyasa

Kısa vadede Vaz, Bitcoin’in fiyat düşüşüne şaşırmadığını ve Bitcoin’in de çoğu piyasa ile aynı şekilde likidite krizinden muzdarip olduğunu ifade ediyor. İşler karıştığında herkesin kaçtığını ifade eden Vaz, “İşler kaosa dönüştüğünde insanlar orayı terk eder.” açıklamasını yapıyor.

Ayrıca Vaz her ne kadar “güvenli liman” tabir edilen altın gibi bir avuç varlıkta diğer piyasalarda yaşanan hızda düşüş görülmediğini ifade etse de aslında her varlıkta bir geri çekilme yaşandığını dile getiriyor.

Öte yandan ekonomist, Amerikan dolarının güvenli liman olarak algılanmasının “tuhaf” olduğunu dile getiriyor ve doları “muhtemelen en kötü yönetilen varlık” olarak tanımlıyor. Vaz konuyla ilgili açıklamalarında şu ifadeleri kullanıyor:

Tuhaf olan şey, ABD doları güvenli bir sığınak olarak görülüyor ama ABD’de devam eden bazı harcamalar göz önüne alındığında dolar muhtemelen en kötü yönetilen varlıktır. Kurumsal sektöre verilen büyük miktarda fonlanmamış vergi indirimleri vb. büyük savunma harcamaları ve şimdi de ekonomik teşvik için daha büyük harcamalar. Peki bu nasıl çözüme kavuşacak?

Bitcoin ve Kötü Yönetilen Ekonomi

Bununla birlikte ekonomist, mevcut yanlış yönetilen ekonomi ortasında kripto para birimlerinin tabandan korunmak için istikrar sağlayabileceğini ve bunun bir fırsat olabileceğini ifade ediyor.

Bununla birlikte kripto para birimlerinin geleneksel para birimlerinden daha adil olduğunu dile getiren Vaz, “Kripto para birimleri için daha az fırsat var, bu da onları alternatif bir para formu olarak potansiyel açıdan çekici hale getiriyor.” açıklamasını yapıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin.Org Kurucusundan Sert Bitcoin Eleştirisi!

Sonrakini Oku

Bitcoin Madencilerinin Geliri Yarı Yarıya Düşebilir!

Bir Cevap Yazın