Eğer Tüm Sistem Çökerse Çözüm Altın Mı Olur Bitcoin Mi?

Hollanda Merkez Bankası 12 Ekim’de yaptığı bir açıklama ile tüm sistemin çökmesi halinde olabilecekleri ele aldı.

Ya Tüm Sistem Çökerse?

Adamant Capital’in kurucu ortağı Tuur Demester Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile Hollanda Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamayı paylaştı. Demester’ın açıklamasına göre Hollanda yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Eğer tüm sistem çökerse altın rezervleri sıfırdan başlamak için teminat olarak kabul edilebilir.

Analistler bir yandan dünyanın en büyük bankalarından kabul edilen Hollanda Merkez Bankası’nın neden böyle bir açıklama yapma gereği duyduğunu düşünürken bir yandan da gerçekten altının böyle bir durumda kurtarıcı olup olmayacağını tartışmaya başladı.

Twitter’da yapılan açıklamalarda her zaman olduğu gibi altın savunucuları ve Bitcoin taraftarları ikiye bölündü. Bazıları Bitcoin’in altın tarafından alt edileceğini dile getirirken bazı kullanıcılar sistemin çökmesi durumunda tek kurtarıcının Bitcoin olacağını ifade ediyor.

Bitcoin Mi, Altın Mı?

Bir Blockchain ve kripto para savunucu olan Aaron Olsen“Hollanda Merkez Bankası altın destekli varlığın yeniden başlatılmasından açıkça bahsetti mi? Neler oluyor? Bu anlık bir açıklama olamaz.” açıklamasını yaptı. Olsen’a göre bu hamle “başka bir varlıkta ya da para biriminde değer üretmek için oluşturulan yedek planın sinyallerini” işaret ediyor.

Öte yandan ekonomi gazetecisi Erkan Öz de yaptığı bir paylaşımla “Durup dururken dünyanın önemli merkez bankalarından biri neden tüm finansal sistemin çökeceğini düşünüyor ki” açıklamasını yaptı.

Bunların yanında bir Blockchain girişimcisi olan Cemil Şinasi Türün ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda ilk yardımın Bitcoin ve Ethereum’dan geleceğini sonrasında ise yeni finansal sistemin inşaasına başlanacağını dile getirdi. Bu aşamadan sonra Türün’e göre Türkiye’nin ve vadeli çeklerin önemi anlaşılacak.

Tüm bunların yanında yapılan bazı açıklamalarda Hollanda’nın bu açıklama ile algı yönetmek istediği ve çıkarları doğrultusunda ifadeler kullandığı da belirtildi. 

Bunların yanında Tim Draper ise yaptığı son açıklamalarda Bitcoin’in diktatörlükleri sonlandırabilecek güçte olduğunu ifade etmişti…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Libra: Çıkan Firmaların Yerine Girmek İsteyen 180 Kurum Var!

Sonrakini Oku

Bitcoin’in Satoshi’si, Oxford Sözlüğüne Girdi!

Bir Cevap Yazın