ECB Üyesinden Sert Sözler: “Zuckerberg’in Merkez Bankası Olmasına İzin Vermemeliyiz”

Facebook’un Diem projesi, diğer Big Tech firmalarının kendi kripto para birimlerini ve stablecoin’lerini oluşturmaları için bir yol açarken, Avrupa Parlamentosu yasa koyucuları Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) daha fazla düzenleme gücü vermeye çalışıyor.

ECB Üyesinden Sert Sözler

Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa Halk Partisi Üyesi Dr. Stefan Berger, dijital varlık piyasaya süren kurumların daha fazla düzenlenmesini isteyerek yasa tasarısında bir değişiklik önerisinde bulunduktan sonra e-posta yoluyla Decrypt’e yaptığı açıklamalarda, “Mark Zuckerberg’in Merkez Bankası olmasına izin vermemeliyiz.” sözlerini kullandı.

Öte yandan Avrupa Komisyonu’nun Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) Yönetmeliği olarak adlandırılan Eylül önerisi, ECB’nin “AB düzeyinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve kripto para piyasaya süren kurumlar için tek tip kurallar oluşturmasını” zorunlu kılacak.

Milletvekilleri şimdi Avrupa Parlamentosu raportörü Dr. Berger tarafından öne sürülen ve ECB’nin “yeni kripto para birimlerinin yetkilendirilmesinde daha aktif bir rol üstlenmesini” içeren öneride yapılacak değişiklikleri tartışıyorlar. Bu da merkez bankasının, işler planlandığı gibi giderse bazı projelerin AB sınırlarında çalışmasına izin vermeyeceği anlamına geliyor.

Bu noktada MiCA’nın uygulamaya konması halinde Avrupa, kripto para konusunda en net düzenlemelere sahip alan olacak.

“ECB Hazırlık Olmalı”

Dr Berger konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, ECB’nin küresel stablecoin’lerin gücüne, özellikle de düşük ücretli, ölçeklenebilir ve hızlı ödeme özellikleriyle geleneksel ödeme piyasasını etkilemeyi amaçlayan bir stablecoin projesi olan Facebook’un Diem’ine hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Diem ilk çıktığı dönemde Libra olarak biliniyordu.

Bunlara ek olarak aslında Facebook ilk olarak Libra duyurusunu yaptıktan sonra büyük tepkilerle karşılaştı ve yasal düzenleyicilerin gözünü korkuttu.

Dr. Berger ise bu korkuyu, “Facebook’un 2 milyardan fazla kullanıcısı var. Kendi para birimini tanıtarak, bir gecede Merkez Bankası’nın gücünü kazanabilirdi.” sözleri ile açığa çıkardı.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamaları Berger, “Ancak para birimleri özel bir şirketin elinde değildir. Günün sonunda Zuckerberg’in Merkez Bankası olmasına izin vermemeliyiz.” sözleri ile devam ettirdi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Fiyatı Yükselişte: Altcoin’leri Bu Yükselişte Ne Bekliyor?

Sonrakini Oku

XRP Davasından Red Kararı: XRP Yatırımcılarının Beklemekten Başka Çaresi Kalmadı

Bir Cevap Yazın