E-Ticaret Devi JD.com Blockchain Teknolojisi’ni Geliştirmek İstiyor

Çin’in en büyük e-ticaret platformlarından biri olan JD.com, blockchain teknolojisi odaklı yeni şirketlerin geliştirilmesini teşvik etmek için bir program başlatıyor.

“AI Catapult” olarak adlandırılan ve genç blockchain firmalarını bulmayı hedefleyen program, Mart ayında başlayacak. Haber kaynağına göre, başlatılan bu program e-ticaret ve lojistik de dahil olmak üzere, JD.com’un çeşitli uygulamalarına blockchain teknolojisini entegre etmeye yardımcı olacak.

Bu proje ile JD.com, Çin’deki mühendisler ve hızla genişleyen Silikon Vadisi laboratuarı tarafından geliştirilen AI Catapult uygulamasında tüm dünyaya öncülük yapıyor. Geliştirilen AI Catapult sayesinde, blockchain teknolojisiyle birlikte verimliliğin arttırılacağına inanılıyor. Bu sayede müşterileri memnun ederek daha çok alana yayılmayı umuyor.

JD.com, şimdiye kadar girişimi başlatmak için  Çin, Avustralya, Singapur ve Birleşik Krallık’tan en az dört tane blockchain kuruluşuyla anlaştığını açıkladı. Ayrıca JD.com, uygulamanın şirketlerin veritabanından ödeme ve kimlik platformlarına kadar çok çeşitli hizmetleri kapsadığını söyledi.

266 milyondan fazla müşteriye sahip olan JD.com, gelecekteki ticari, stratejik ve araştırma ortaklıklarıyla AI Catapult ve blockchain ekosisteminin büyümesi için yatırım yapmayı da hedefliyor.

JD.com’un AI Catapult Platformu Araştırma Bölümü Başkan Yardımcısı Bowen Zhou, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

JD.com, global ticarette AI Catapult ve blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmek için eşsiz bir konumdadır. Perakende ve diğer sanayilerin geleceği için, bu en ileri teknolojileri ölçeklendirebileceğimiz yolları keşfedip, dünyanın en yenilikçi şirketlerinden bazıları ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz.

Bu adım, JD.com için blockchain teknolojine karşı atılan ilk adım değil. E-ticaret devi, geçtiğimiz Aralık ayında perakende devi Walmart ile, tedarik zincirindeki gıda güvenliğini izlemek ve blockchain teknolojisinin kullanımını test etmek için bir ortaklık kurmuştu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

AB ve 35 Ülke Kripto Para Standartlarının Düzenlenmesi Konusunda Hemfikir

Sonrakini Oku

Artık Bitcoin ile Uçak Bileti Almak Mümkün

Bir Cevap Yazın