Düzenleyicilerin Üzerindeki Baskılar Hafifliyor Mu?

Reuters’ın 20 Kasım tarihli haberine göre, piyasaların kötüye giden durumu İngiltereli düzenleyicilerin üzerindeki sektöre yeni düzenlemeler ve yeni kurallar getirme baskısını biraz hafifletmişe benziyor.

Reuters’ın da dile getirdiği gibi İngiltere Mali Danışma Otoritesi (FCA) hızla büyüyen kripto para alanına hızla yeni düzenlemeler getirmek için oldukça büyük bir baskı altındaydı. Bu baskı da kurumun yatırımları önleyecek ve gelişime ket vuracak kararlar alma riskini beraberinde getiriyordu.

Artık piyasa daha yerleşik bir hale gelmeye başladığı için hükümet yetkilileri ve FCA temsilcileri yatırımcı koruması ile finansal inovasyonun teşvik edilmesi arasındaki dengeyi iyi ayarlayabilmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında dün Londra’da düzenlenen kripto para düzenlemeleriyle ilgili bir konferansta konuşan İngiltere finans hizmetleri müdür yardımcısı Gillian Dorner konuyla ilgili şunları dile getirdi:

Bu sektöre biraz daha derinlemesine bakmak ve dengeli bir yaklaşım benimsemek için zaman ayırmak istiyoruz.

İngiliz yetkililer konferans sırasında reformun gerekli olup olmayacağına karar vermeden önce mevcut kurallar altında düzenlemelerin yapılıp yapılamayacağını düşündüklerini ifade ettiler. Bunun içinde 2000’den fazla kripto varlığın analiz edildiği dile getirildi.

FCA strateji ve rekabet direktörü Christopher Woolard, FCA’nın mevcut ve muhtemel yönetmeliklerin hatlarını daha iyi tanımlamak için çalıştığını ve şu anda daha birçok “belirsiz hat”olduğunu ifade ediyor. Ayrıca Woolard’a göre FCA 2018 sonuna kadar “hangi kripto varlıkların mevcut düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve hangilerinin bu çerçeve dışında kalacağını” açıklığa kavuşturmak için görüşmeler yapacak.

Öte yandan Woolard, ulusal eylem ihtiyacını kabul ederken nihai olarak bu sektörün uygun şekilde düzenlenebilmesi için uluslararası işbirliğinin gerekli olacağını da ekledi.

Bunların aynında Ekim ayında yapılan bir açıklamada FCA’nın 2019’un ilk çeyreğinde kripto türevlerinin satışını yasaklayıp yasaklamayacağına dair görüşmeler başlatacağı açıklanmıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tom Lee Piyasanın Durumuna Rağmen Karamsar Düşünmüyor

Sonrakini Oku

Kripto Para Piyasası Kırmızı Günlerin Ardından Nefes Aldı

Bir Cevap Yazın