Dünyanın En Zenginlerinden Ray Dalio: “Hükümetler, Bitcoin’i Yasaklayabilir”

Dünyanın en büyük yatırım fonlarından Bridgewater Associates kurucusu Ray Dalio, Bitcoin (BTC) konusunda fikrini değiştirmiyor. Dalio, lider kripto para biriminin ABD hükümeti tarafından yasaklanabileceğini ve buna sermaye akışının engellenebileceğini ifade etti.

Bitcoin Yasaklanabilir veya Vergilendirilebilir

Dalio aslında buna benzer bir açıklamayı aylar önce yaparak ciddi anlamda tepki topladı. Bitcoin’in değer tasarruf aracı olabileceğini vurgulayan Dalio, buna rağmen lider kripto para biriminin hükümetlerin hoşuna gitmeyen bir varlık olduğunun da altını çizdi. Bitcoin’in yasaklanabileceğini net bir şekilde ifade eden dünyanın en zenginlerinden Dalio, şimdi ise bunun için olası senaryoyu açıkladı.

Ünlü fon yöneticisi, hükümetlerin itibari paralar gibi kendi kontrolündeki varlıklardan Bitcoin ve altın gibi değer saklama odaklı varlıklara sermaye geçişini sevmediğini vurguladı. Gerçekten de ABD tarihine bakıldığında bir dönem bireysel yatırımcıların altın sahibi olmasının bile yasaklandığı ve altınların toplandığı görülüyor.

Bütün Dünya Bitcoin’e Geçişi Konuşuyor

Dalio, bu sefer Bitcoin için böyle bir yöntemin kullanılmayacağını belirtti. Buna karşın Dalio’nun yayınladığı gönderide bunun inanılmaz vergi yükü ile gerçekleştirilebileceği belirtiliyor. Tarihin tekerrür etmesi durumunda Bitcoin ve altın gibi varlıklara ciddi vergilendirmelerle engellemeler gelebileceğini belirten Dalio, itibari paraların ise çöp olduğunu vurguladı.

Dalio’nun ortaya koyduğu senaryo aslında çok yakın bir zamanda gerçekleşmeye başladı. Dünyanın önde gelen ekonomilerinden olan Hindistan, kripto paraları tamamen yasaklamak için harekete geçti. Hindistan’da hazırlanan yasa taslağının kabul edilmesi, kripto para yatırımcılarının hapis cezası almasına bile yol açabilir. BTC fiyatı da bu haber ile ciddi bir düşüş yaşadı.

Çin ve Hindistan’dan Kripto Para Yasakları

Buna ek olarak Çin de yıllar öncesinde kripto para alım satımını yasaklayan bir yasayı onayladı. Son zamanlarda bütün dünyada benzer adımlar atıldığı görülse de teknoloji konusunda belirleyici olan ABD ve Avrupa ülkelerinde hala net bir tutum oluşmadı. ABD’nin bazı eyaletlerinde farklı regülasyonlar oluşturulsa da bütün ülkeyi kapsayan bir yasanın 2021 yılı sonlarında oluşturulabileceği tahmin ediliyor.

Bu esnada Türkiye’deki yetkililerden de kripto para regülasyonlarına yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan da bugün yaptığı açıklamada Bitcoin regülasyonu için çalışmaların başladığını belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altcoin Fiyatları: Bitcoin Rekorundan Sonra Sıra Altcoin’lerde!

Sonrakini Oku

Bitcoin Fiyatı Yükselişte: Altcoin’leri Bu Yükselişte Ne Bekliyor?

Bir Cevap Yazın