Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisi Şirketten Önemli Kripto Para Açıklaması

BlackRock CEO’su Larry Fink bugün kripto paralarla ilgili açıklamalarda bulundu. CNBC’ye verdiği röportajda kripto paralara talebin son derece düşük olduğunu söyleyen Fink Aralık ayında yaptığı açıklamalarla çelişiyor. Geçtiğimiz yıl sonunda kriptolara kurumsal ilginin son derece yüksek olduğunu söyleyen BlackRock CEO’su bugün bunun tam tersi olduğunu ifade ediyor.

BlackRock ve Kripto Paralar

Michail Saylor’un yönettiği MicroStrategy’nin en büyük hissedarı olan BlackRock, kripto paralarla yakından ilgileniyor. Bu yönde yaptığı yatırımlar ve açıklamalar her zaman dikkat çekici olan şirketin yönetimi altında tam 10 trilyon dolar varlık bulunuyor. Yani dünyanın en büyük varlık yönetim şirketidir diyebiliriz.

Fink, Bitcoin’in yaşadığı %16 düşüş sonrasında yaptığı açıklamada kurumsal ilginin inanılmaz derecede düştüğünü söylüyor. Kendisine iki haftadır hiçbir kurumsal müşteriden kripto paralarla ilgili soru gelmediğini söyleyen CEO bunun talepteki düşüşe işaret ettiğine inanıyor.

Larry Fink Kripto Açıklaması

Anlaşılan o ki piyasalarda yaşanan oynaklık Fink’e göre emeklilik fonlarının ve uzun vadeli kurumsal yatırımcıların midesini bulandırmış.

Fink’in açıklamaları düşük hacimli piyasaların gerçekliğiyle destekleniyor. Ancak durum söylendiği kadar kötü de değil. Örneğin geçtiğimiz hafta Bank of America müşterileri için kripto para ekibi oluşturacağını duyurdu. Dün Fidelity kripto para ekibinin yıl sonuna kadar en az %70 büyütüleceğini ilan etti. Yatırım anlamında olmasa da ilgi konusunda Fink bir nebze haksız olabilir.

BlackRock Nedir?

Amerikan merkezli şirket 1988 yılında Laurence D. Fink tarafından kuruldu. Dünyanın 30 farklı ülkesinde 70 şubesi bulunan şirketin binlerce çalışanı var. Üstelik yönetimi altındaki yaklaşık 10 Trilyon dolar varlıkla, dünyanın en büyüğüdür diyebiliriz.

Şirketi daha çok MicroStrategy firmasına yaptığı yatırımla tanıyoruz. Aldığı hisselerle şirketin en büyük yatırımcısı olan BlackRock uzun süredir kripto paralarla onlarla bağlantılı şirketlerle ilgileniyor. Üstelik şirketin uzun vadeli tahminleri kripto paralara kurumsal ilginin artacağı ve pazarın aynı hızla büyümeye devam edeceği yönünde.

Bitcoin fiyatının yeniden toparlanması başta emeklilik fonları olmak üzere çok sayıda kurumsal yatırımcının pazara girişini tetikleyecek gibi görünüyor. Üstelik Amerika’da %5’in üzerinde enflasyonlar açıklanırken bu yıl sonu ve önümüzdeki yıl başı Bitcoin’e büyük bir ralli fırsatı sunuyor.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altın, Dolar ve Bitcoin Güncel Fiyatlar: Analistlerin Beklentileri Ne Yönde?

Sonrakini Oku

Çin’de Sıra Kripto Para Haberlerine ve Medya Kanallarına Mı Geldi?

Bir Cevap Yazın