Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin Hamlesini “Endişe Verici” Olarak Değerlendirdi!

El Salvador’un ardından Orta Afrika Cumhuriyeti de yakın zamanda lider kripto para birimi Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i resmi para birimi olarak ilan etmesi ile birlikte pek çok küresel finans kurumu tarafından olumsuz eleştiri topladı. Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin endişe verici olduğunu ifade ederek konuya ilişkin görüş bildirdi.

Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin Hamlesini Değerlendirdi

Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesi ile birlikte pek çok küresel finans kurumundan oldukça olumsuz eleştiriler topladı. Dünya Bankası tarafından yapılan açıklamada, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmesinin endişe verici olduğu vurgulandı ve konuya ilişkin olumsuz görüş bildirildi. Dünya Bankası, bu hamlenin finans sektörü ve genel olarak kamu finansmanı üzerinde oldukça olumsuz etkileri olabileceğini ifade etti.

Küresel Finans Kurumlarından Bitcoin Tepkisi

Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador da Bitcoin hamlesi dolayı geçmişte çok sayıda kurumsal finans kurumunun eleştiri oklarının hedefinde oldu. Başta Uluslarası Para Fonu (IMF) olmak üzere pek çok küresel finans kurumu, Bitcoin’in resmi para birimi olarak ilan edilmesinin El Salvador’un finansal istikrarı adına önemli bir risk oluşturabileceğine yönelik görüş bildirdi. Küresel finans kurumlarının yanı sıra Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de El Salvador’un Bitcoin hamlesini eleştiri getirerek teknik yönden yeterli bilgiye sahip olmayan El Salvador vatandaşlarının çeşitli kayıplar yaşayabileceği konusunda bir uyarı yaptı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Metaverse Altcoin Coinbase Borsasında Listeleniyor!

Sonrakini Oku

Gürcistan’dan Ripple Çıkarması: İşte Ayrıntılar!

Bir Cevap Yazın