Dubai Merkezli Firmadan Ethereum’a (ETH) Önemli Destek!

Dubai merkezli butik bir yatırım şirketi olan IBC Group, Ethereum 2.0 için oldukça önemli bir adım atarak Ethereum ağına yüklü bir yatırım yaptı. IBC Group, Ethereum 2.0 lansmanı için 10 milyon dolar değerinde Ethreum yatırdığını duyurdu.

Ethereum 2.0 İçin 10 Milyon Dolarlık Yatırım

Firma, Kanada merkezli staking hizmeti sağlayıcısı CanETH ile ortaklık imzaladı ve söz konusu yatırımını da bunun kapsamında yaptığını belirtti. IBC özel olarak toplamda 21.984 ETH stake edecek ve bunun karşılığında 687 ağ onaylayıcısına sahip olacak. IBC kurul başkanı Kuhrram Shroff konu hakkında yaptığı açıklamada ETH 2.0 için çok heyecanlı olduğunu belirtti.

ethereum

Ağın proof-of-work yani iş ispatı konsensüs modelinden, proof-of-stake yani hisse ispatı konsensüs modeline geçmesinin büyük bir olay olduğunu vurgulayan kurul başkanı, uzun kilit süresine rağmen yatırım yapmalarının ise Ethereum ağına olan güvenlerini belli ettiğini vurguladı. Geçiş ağına güvendiklerini ve sistemin istenildiği gibi devam edeceğinden emin olduklarını belirten yatırımcı, kesinlikle Ethereum 2.0 sürecini hızlandırdı.

13.211 Ağ Onaylayıcısı Kaldı

Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle sadece 13.211 validator yani ağ onaylayıcısı kaldı ve 101.536 ETH stake edildi. Geriye ise yaklaşık olarak 423.000 ETH stake edilmesi kaldı. Eğer 1 Aralık tarihine kadar yeterli miktarda ETH yatırılmazsa ağa geçiş 1 hafta daha ertelenecek. Ancak bu olası erteleme ihtimaline karşı ağa olan güven oldukça fazla ve herkes eninde sonunda bu güncellemenin yapılacağını düşünüyor.

Ethereum 2.0 için ETH yatıran kişiler ise tamamen Proof-of-Stake sistemine geçiş olana kadar fonlarını çekemeyecekler. Bunun da 2021 yılının içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor ancak net bir tarih verilmedi. Tarihle ilgili bu belirsizlik aslında yatırımcıların aklını karıştıran temel unsur olarak görülüyor.

Ethereum 2.0 Ertelenebilir mi?

Yine de hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar Ethereum 2.0 ağı için ETH doldurmaya devam ediyor ve bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor. ETH/USD işlem çifti ise bugün sabah saatlerinde 492 dolar seviyelerine kadar çıktıktan sonra Bitcoin’in yaşadığı düşüş ile 470 dolar bandına geriledi.

Bunun ise birçok analist tarafından “alım fırsatı” olarak görüldüğü ve ETH fiyatının özellikle 480 dolar üzerinde kapanış yapması ile patlama yaşayacağı ifade edilmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

3 Rallide Yanılmayan İndikatöre Göre Bitcoin’in (BTC) Yükselişi Bitti mi?

Sonrakini Oku

Kriptoların Önündeki Engeller Kalkıyor: Amerika’dan Çok Önemli Adım!

Bir Cevap Yazın