Dolar ve Bitcoin İlişkisi: “BTC’yi Çok Daha Yüksek Seviyeler Bekliyor”

Reuters’ın haberine göre ABD tahvillerinin bir yılın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra düşmesinin ardından bir taban bulduğu için ABD doları Çarşamba günü yükseldi ve bir gecede yaşanan kayıpların bir kısmını silmiş oldu.

Dolar Fiyat Artışı

Avustralya ve Yeni Zelanda doları da dahil olmak üzere daha riskli para birimleri ise Salı günkü büyük artışların ardından geriledi. Lider kripto para birimi Bitcoin de Salı günü yaşanan artışların ardından 55.000 doları aştıktan sonra bir geri çekilme yaşadı.

Yapılan açıklamalara göre güvenli liman olarak görülen dolar, son haftalarda Hazine getirilerindeki artışı yakından takip etti. Çünkü hem yüksek getiriler para biriminin çekiciliğini artırdı hem de tahvil rotası yatırımcı güvenini sarsarak güvenilir varlıklara olan talebi artırdı.

Bunlara ek olarak ekonomistler beklenenden daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek ekonomik toparlanmanın yüksek enflasyona yol açacağını ifade ediyor. Joe Biden’ın bu hafta en kısa sürede 1,9 trilyon dolarlık bir koronavirüs yardım paketi imzalaması halinde ise enflasyonda rekorların bile kırılabileceği ifade ediliyor.

Dolar Güç Kaybedecek Mi?

Birçok ekonomist atılan adımlar dolayısıyla hala yıl içinde doların güç kaybetmesini bekliyor. Ancak son zamanlarda doların güçlenmiş olması bazı isimlerin düşüncelerini değiştirmesini sağladı. Yine de 1,9 trilyon dolarlık yardım paketi bile tek başına doların değer kaybetmesine neden olacak gibi görünüyor.

Bitcoin ve Dolar

Tarihsel olarak bakıldığında dolar güç kaybettiğinde Bitcoin’in güç kazandığını ve tam tersi bir şekilde dolar güç kazandığında Bitcoin’in güç kaybettiğini gördük. Benzer bir durum bugün de geçerli gibi görünüyor.

Dolar bu sabaha değer artışı ile başladı ve Bitcoin 55.000 doların üzerini gördükten sonra düşüşe geçti. Geri çekilme her ne kadar büyük olmasa da doların değer kazanması ile bağdaştırılabilir.

Ancak yardım paketinin onaylanması durumunda ve ekonomistlerin hala dolar konusunda umutsuz olması sebebiyle orta ve uzun vadede BTC fiyatının bugün olduğundan daha yüksek seviyeleri görebileceği düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

EOS ve XLM Analiz: EOS ve XLM Fiyatında Önemli Seviyeler!

Sonrakini Oku

Tarihsel Grafik, Bitcoin (BTC) İçin 300.000 Dolar Fiyatına İşaret Ediyor

Bir Cevap Yazın