Dolar, Bitcoin’in yanına bile yaklaşamıyor!

Çin’in sanal paraları engelleme girişimlerine karşın Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin Bitcoin’i yasaklamanın veya kontrol etmenin bir yolu olmadığını söylemesi ile bu para birimi 4.100 doların (14.600 TL) üzerini gördü. Peki bitcoin nedir, bitcoin nasıl satın alınır? Bitcoin ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

1- Çin’in sanal paraları engelleme girişimlerine karşın bitcoin bugün tekrar 4.100 doların (14.600 TL) üzerine çıktı. Bu yükselişin nedenlerinden birisi ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin yaptığı açıklama oldu.

2-CoinTelegraph’ın haberine göre Draghi yaptığı bir sunumda Bitcoin’i yasaklamanın veya kontrol etmenin bir yolu olmadığını söyledi.

3- Çin’in sanal paraya getirdiği yasaklar ile ilgili kendisine yöneltilen soruyu Draghi, “Açıkçası bunları [sanal paralar] yasaklayacak veya kontrol edecek gücümüz yok.

4- Burada sorulması gereken asıl soru bu paraların ekonomiyi nasıl etkileyeceği.” şeklinde yanıtladı.

5- Bitcoin’in yeniden yükselişe geçmesine neden olan bir diğer gelişme de Japonya’daki bankaların yeni bir sanal para birimi geliştirmek için çalışmalara başladığı yönündeki haberler oldu.

6- Bitcoin şu sıralar günlük bazda yüzde 3 artışla 4.070 dolardan, dünyanın en büyük ikinci sanal para birimi eteryum ise yüzde 1 artışla 295 dolardan işlem görüyor.

7- Peki nedir bu Bitcoin?

Bitcoin dünya çapında bir çeşit kripto para ve dijital ödeme sistemidir. Satoshi Nakamato isimli bilinmeyen bir programcı ya da bir grup programcı tarafından ortaya çıkarılan Bitcoin 2009 yılında açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürüldü.

8- Şu sıralar hükumet yetkililerin radarına girmiş olan Bitcoin, ülkemizde ne legal ne de illegal.

9- Bitcoin için vergi de vermiyorsunuz.

10-  Bitcoin’leri en güvenilir olarak ‘cüzdan private key’e sahip olduğunuz cüzdanda saklamanız öneriliyor.

11- Bitcoin’i kredi kartı ile bitit ve cex’ten satın alabilirsiniz

12- Bitcoin’le ilgili satın alım işlemleri için en güvenilir altcoin borsası olarak bittrex gösteriliyor.

13- Bitcoin sisteminin hesap birimi Bitcoin’dir. 2014 yılı itibari ile Bitcoin’i simgeleyen birimler ‘BTC, XBT ve U+20BF’ dir. Az miktarda Bitcoin için kullanılan birimler millibitcoin için ‘mBTC’ ; bit ya da microbitcoin için ‘µBTC’ ve ‘satoshi’ şeklindedir.

14- Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi’nin adının verildiği en küçük Bitcoin birimi yüz milyonda bir bitcoin olan 0.00000001 Bitcoin’e eşittir. Bir millibitcoin ise 0.001 Bitcoin’e eşittir. Bir mikrobitcoin bir Bitcoinîn bir milyonda biri olan ise 0.000001 Bitcoin’e eşittir.

15- Peki Ethereum nedir?

Ethereum halka açık Blockchain (Blok Zinciri) merkezli dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur, Etherum akıllı sözleşme işlevselliğine sahiptir. Bu desantralize edilmiş bir sanal makine olmasını sağlar, Etherum Sanal Makinesi (EVM) ile cryptocurrency (Kripto Para Birimi) kullanarak “Ether” adı verilen P2P sözleşmelerini yürütebilirsiniz.

16- Etherum başlangıçta bir cryptocurrency araştırmacısı ve programcısı olan Vitalik Buterin tarafından 2013’ten sonra önerildi. Geliştirme bir çevrim içi satış toplanışı tarafından Temmuz-Ağustos 2014 esnasında finanse edildi.

17-Blockchain (Blok zinciri) nedir?

Blok zinciri, ilk defa Bitcoin ile ortaya konulmuş olan, içerisinde kayıtların birbirine kriptografik elementlerle bağlı olduğu sürekli büyüyen dağıtık bir veritabanıdır Bu veritabanındaki kayıtlar bir blok olarak paketlenmiş ve değişime karşı korunmak amacıyla kendinden gelen önce gelen bloklarin hash değerleriyle bağlanmıştır.

18- Bu dağıtık veritabanı fikrinin en bilinen uygulaması, kriptopara (veya sanal para) için dağıtık bir şekilde tutulabilecek para aktarım ve kayıt defterinin oluşturulmasıdır.

19- Bu şekilde tutulan veri, gerçekte bir bankanın gelir-gider defterine benzeyen bir şekilde zaman damgalarıyla beraber tutulan bir yığın kayıttan oluşur. Bitcoin üzerinde herhangi bir merkezi yönetim olmadığından, kullanıcılar peer-to-peer şeklinde izne gerek olmaksızın bu platformdan faydalanabilirler.

20- Dijital para birimi bitcoin, 2017 yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 350 yükseldi. Yıl başında 1,000 doların altında bulunan sanal para, bugün son 24 saatte gerçekleşen işlemlerde de 4483,55 dolar seviyesine kadar yükseldi. Böylece bitcoin son 1 haftadaki yükselişini yüzde 30’un üzerine de çıkarmış oldu.

21- Dijital para biriminin son zamanlarda bu denli artmasının nedenlerinden birisi de artık bu para birimini teknolojiyi çok yakından takip edenler dışında her kesimden insanın da yavaş yavaş almaya başlaması.

22- Ancak dijital para biriminde alım-satım yapmak diğer para birimlerinin aksine teknoloji ile tamamen ilgili olduğu için bu para biriminin nasıl satın alınacağı ve satılacağı konusu da teknolojiye çok yakın olmayan kişilerde soru işaretlerine neden oluyor.

23- Bitcoin nasıl alınır?

Aslında bitcoin işlemleri teknolojiye yakın olmayan kişiler için ilk başta göz korkutucu olsa da son zamanlarda ortaya çıkan yeni güvenilir uygulama ve platformların etkisi ile oldukça basit hale gelmiş durumda.

24- Bunun için yapılması gereken ilk şey bitcoin işlemi yapmak isteyen kişinin “çevrimiçi cüzdan” (wallet) açması. Çünkü her şeyden önce, bitcoinlerinizi koyabileceğiniz bir cüzdanınız olmalı.

25- Bitcoin dünyasında bu “wallet” olarak adlandırılsa da siz bunu internet ortamındaki cüzdanınız (çevrimiçi cüzdan) veya bir banka hesabı olarak düşünebilirsiniz.

26- Türkiye’deki veya yurtdışındaki çevrimiçi wallet (cüzdan) veya web tabanlı wallet sağlayan servislerdeki güvenlik protokolleri de hangisini seçtiğinize bağlı olarak çok iyi korumalı ya da düşük korumalı olabilir. Seçim tamamıyla sizin hangisine daha çok güvendiğinizle ve yapacağınız araştırmalar ile ilgilidir.

27- Ayrıca bazı platformlarda sadece Bitcoin değil Ethereum ve Litecoin gibi diğer önemli sanal para birimlerini de satın alabilir veya satabilirsiniz.

28- Hesabınızı bir kez oluşturduktan sonra, banka hesabınızla cüzdanınız arasında bağlantı kurup, banka hesabınızdaki parayı kullanmak için cüzdanınıza para aktarmanız gerekecektir. Bu para transferi sırasında sizden düşük bir ücret alınır.

29- Eğer yurtdışından bir wallet oluşturmuşsanız para transferi yapmak istediğinizde genel olarak daha fazla işlem ücreti ödeyebilir ve işlem gecikmeleri daha uzun süreli olabilir.

30- Türk Lirası ile bitcoin alım satımı için şu an ülkemizde hizmet veren sistemler de bulunmaktadır. Bunlara ulaşmak için tıklayınız. Bitcoin almak için tek yapmanız gereken tercihinize göre bu platformlardan birine üye olmak ve almak istediğiniz BTC (bitcoin) miktarı kadar TL’yi hesabınıza göndermektir. Sonrasında bitcoin alıp satabilirsiniz. Kaynak: Milliyet

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Japonya 11 Bitcoin Borsasına Lisans Verdi

Sonrakini Oku

Bitcoin İçin T.C. Merkez Bankası Harekete Geçti

Bir Cevap Yazın