Dolandırıcılar Covid-19’a Karşı Yapılan Bitcoin Bağışlarına Göz Dikti!

Küresel çapta görülen Coronavirüs hastalarının sayısı her gün artarken, internet üzerindeki dolandırıcılar da bu durumu fırsata çevirmekten geri durmuyorlar. Dolandırıcıların bu seferki hedefi ise küresel salgına karşı Bitcoin (BTC) veya diğer kripto paralarla bağış yapan kişileri kandırıp paralarını ele geçirmek.

COVID-19 Mücadele Fonu, Dolandırıcıların İlgisini Çekti

Siber güvenlik firması Sophos’un aktardığı bilgilere göre bazı dolandırıcılar şu sıralar Dünya Sağlık Örgütü gibi gözüküp insanların kripto para bağışlarını almaya başladı bile. Bu durum hem yasal, hem de etik değil ve olaya sosyal medya üzerinden çok fazla tepki geldi.

Sophos bünyesinde çalışan bir siber güvenlik uzmanı olan Chester Wisniewski, 19 Mart tarihinde yayınladığı bir tweet ile Dünya Sağlık Örgütü çalışanı gibi gözüken bir kişinin foyasını ortaya çıkardı. Dolandırıcıların kendisine yönlendirdiği gönderiye bakıldığında bunun 13 Mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından başlatılan COVID-19 Dayanışma ve Müdahale Fonu (COVID-19 Solidarity Response Fund) kapsamında olduğu görülüyor.

Coronavirüs 11 Mart tarihinde bir salgın hastalık olarak belirlendikten iki gün sonra başlatılan fon, oldukça büyük ve kritik bir öneme sahip. Buna rağmen dolandırıcıların gönderdiği gönderi içerisinde “bağış” kelimesinin bile doğru yazılmadığı ve evrakın gerçek bir bağış bildirisinden çok uzak olduğu görülüyor.

Dolandırıcıların Bitcoin bağışı talebinde bulunmalarının sebebi ise bunun anonimliği olarak tahmin edilmekte ve ilerleyen günlerde de benzer dolandırıcılar olabilmesi mümkün.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’sundan Coronavirüs Açıklaması!

Sonrakini Oku

Starbucks ve Bakkt, Kripto Ödeme Adına Bir Adım Attı

Bir Cevap Yazın