Dogecoin’den Önemli Atak: Doge, Bu Kripto Para Birimini Geçti!

Sektörün büyük kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin’in (DOGE) fiyatı son 24 saat içinde %4’ten fazla düştü. Bu düşüşe rağmen piyasa değeri ile listelerde dokuzuncu sıraya yükseldiği görülüyor.

Diğer yandan Terra (LUNA) ise %14 daha düştü. Dogecoin, Terra (LUNA) tokenini hacim listelerinde geçmeyi başardı. Dogecoin şu anda 0.137 dolardan işlem görürken, Terra ise 44.27 dolardan işlem görüyor. DOGE, fiyat değeri olarak LUNA’nın hala çok altında olsa da hacim listelerindeki yükselişi ile LUNA’yı geçmeyi başarıyor.

LUNA Neden Bu Kadar Düştü?

LUNA’nın, geçen Cuma günü %17’ye kadar düştüğü raporlanıyor. Bununla beraber geçen hafta totalde %32.93 düştüğü analiz raporlarında yer alıyor.

Uzmanlar tarafından bu düşüş, Wonderland imbroglio karmaşasına bağlanıyor. Wonderland’in QuadrigaCX borsasının kurucularından olan Michael Patryn tarafından yönetildiği ortaya çıkınca bu karmaşanın başladığı görülüyor. Bu rezerv para birimi protokolünün kurucu ortağı Daniele Sestagalli, katılımcıların çoğunluğunun olumlu yönde oy vermesine rağmen, bu merkezi olmayan finans projesine son veriyor.

LUNA’nın düşüş eğilimi, sabit %20 faiz oranı sunan Anchor protokolünün tükenen rezervleriyle de bağlantılı olarak görülüyor. Terraform Labs’ın kurucu ortağı Do Kwon, bir yandan acil nakit enjeksiyonu ile tükenme sorunuyla başa çıkma planını duyururken, diğer yandan bir krizde olmadıklarını da belirtiyor.

Wonderland 2.0’ın Hayata Geçmesi Mümkün Mü?

Orijinal proje artık yok olmaya yüz tutsa da, Frogs olarak bilinen topluluk üyeleri, projenin farklı bir DAO yapısına sahip yenilenmiş bir versiyonu olan Wonderland 2.0’ı başlatmak için bir teklifte bulundular.

Bazı topluluk üyeleri Wonderland imbroglio’yu Frog Nation’daki başka bir DeFi projesi olan Abracadabra ile birleştirmeyi de önerdi. Ancak yetkililere göre böyle bir teklifin hayata geçmesi pek mümkün gözükmüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2022’de İlgi Duyanlar İçin Keşfedilecek En İyi 7 NFT Pazar Yeri

Sonrakini Oku

ABD, Kripto Paralarla Alakalı Kısıtlamalar Getirebilir! Önümüzdeki 6 Ay Kritik!

Bir Cevap Yazın