Dogecoin (DOGE), Bitcoin (BTC) ve Tesla (TSLA) Uyarısı Bu Sefer Dünyaca Ünlü Finans Uzmanından Geldi!

The Big Short veya “Büyük Açık” filminin yıldızı ve dünya finans piyasalarına damga vuran Michael Burr, Tesla ile Bitcoin (BTC) hakkında önemli bir açıklamada bulundu. 2008 yılındaki emlak krizini yıllar öncesinden bilerek inanılmaz bir servet kazanan ve bütün piyasaya kafa tutan Michael Burr, şimdi ise Tesla, Bitcoin, Dogecoin ve genel olarak kripto para piyasasının geneline yönelik uyarıda bulundu.

Michael Burry’den Tesla Uyarısı

Michael Burry, Tesla hisselerinin fiyat yükselişi hakkında daha önce de birçok uyarıda bulunmuştu. Yılın başından beri %700’ü geçen bir yükseliş yakalayan TSLA’nın “balon” evresine ilerlediğini düşünen Burry, Dogecoin’in fiyat yükselişinin ise kripto para sektörü için uyarı niteliğinde olduğunu belirtti.

big short btc

Tesla’nın Bitcoin yatırımı ile Dogecoin’in Elon Musk sayesinde yükselmesi, Burry’e göre aslında alarm çanlarının çalmasına neden olmakta. Çinli regülatörlerin Tesla’nın önüne kalite ile ilgili sorunlar nedeniyle taş koyabileceğini ifade eden Scion Asset Management yöneticisi, bunların yakında “patlayacağını” düşünüyor.

Tesla’nın Çin İle Başı Belada

Burry, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımının tamamen Çin içerisinde yaşanan sorunların görmezden gelinmesi için yapıldığını vurgulamakta. Deha yatırımcının bu tahminin devamında sert bir düşüş beklemesi ise hem BTC hem de genel olarak kripto paralar için felaket olabilir.

Burry, TSLA ve BTC arasındaki korelasyonun geçtiğimiz altı aylık süreçte 0.951967 seviyesine ulaştığını belirtti. Elon Musk’ın “imkansızı düşlediğini” ifade eden Burry, TSLA ve BTC yatırımcılarının yanlış yolda olduğunu ima etti. DOGE fiyatında görül yükseliş sonrasında bunun aslında piyasanın balon evresine gelmesinin kanıtlanması olduğunu ifade eden Burry, haklı tahminleri ile biliniyor.

TSLA ve BTC Arasındaki Korelasyon Artıyor

ABD’de Lehman Brothers’ın kepenk indirmesine neden olan büyük krizi çok önceden bilip buna karşı pozisyon açan Burry’nin aktif olarak TSLA short pozisyonu bulunuyor. TSLA ve BTC arasındaki korelasyona bakıldığında ise bunun teknik olarak BTC short pozisyonu olduğu da söylenebilir. Eğer Burry 2008 krizindeki gibi yeniden haklı çıkarsa bu durum BTC için hiç iyi olmayabilir.

Ancak kriz kahini olarak bilinen Nouriel Roubini’nin senelerdir BTC için balon açıklaması yapıyor olması, “kahinlerin” her zaman haklı çıkmayabileceğini gösteriyor. Bu durum özellikle konu Bitcoin fiyatı ise geçerli.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Vadeli İşlemleri Nasıl Başladı?

Sonrakini Oku

XRP Dava Tarihi Yaklaşırken Ummadık Bir Gelişme Yaşandı: Ripple Belgeleri Açıklanacak mı?

Bir Cevap Yazın