Dikkat: Bu Token 48 Saatte Yüzde 400 Arttı!

Şu anda kripto para piyasasında tüm gözlerin Bitcoin üzerinde olduğunu ifade edebiliriz. Ancak merkezi olmayan finans (DeFi) alanında bir token çok büyük artış kaydetti ve yatırımcılar bu duruma hazırlıksız yakalanmış gibi görünüyor.

Saffron.finance (SFI) %400 Arttı

Ortaya çıkan son verilere göre Spice olarak da bilinen Saffron.finance (SFI) son 24 saat içinde yüzde 400 artış sergiledi. Aslında ilk bakışta bu token’ın neden böyle büyük bir artış sergilediği net bir şekilde bilinemiyor. Çünkü Saffron Finance anonim bir ekip tarafından yönetiliyor ve ayrıca protokol sözleşmeleri şu anda denetlenmemiş durumda.

Ancak SFI’nin 2 gün içinde yüzde 400 artışının yanı sıra 5 gün önceki Uniswap lansmanındaki fiyat ve günümüzdeki fiyat karşılaştırıldığında artışının çok daha büyük olduğu görülüyor. Lansman sırasında 67 dolar bandından işlem göre YFI, yazının yayına hazırlandığı sırada 625 dolardan işlem görüyor.

Saffron.finance Nedir?

Saffron.finance temel olarak, “doxxed” geliştiriciler tarafından yürütülen ve Synthetix’ten Kain Warwick gibi alanın önde gelen yatırımcıları tarafından finanse edilen son derece benzer bir protokol olan BarnBridge’in bir klonu veya rakibidir.

BarnBridge ve Saffron Finance, kripto para birimi alanına ihraç edilecek tahviller eklemeye çalışıyor. İhraç edilecek tahviller, finansal ürünlerin farklı yatırımcı ihtiyaçlarını karşılamak için risk ve getirileri ayırmak üzere bölünebileceğini söyleyen geleneksel finans kavramları olarak tanımlanıyor. En basit ifadeyle, küçük dilimler daha fazla risk taşıyor ancak daha fazla getiri sağlıyor. Bunun yanında büyük dilimler çok az risk taşıyor ancak çok az getiri sağlıyor.

Anonim kişilerce yönetilen Saffron.finance’in Twitter’da da büyük ses getirdiği görülüyor. Örneğin; Spartan Capital, Mechanism Capital ve önde gelen diğer DeFi fonlarından yatırımcılar, Saffron Finance projesinden olumlu bir şekilde bahsediyor.

SFI Token Ekonomisi Pump’ı Destekliyor Mu?

Yapılan açıklamalara göre her şeyden önce ralli kısmen ilgideki artıştan kaynaklanıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı önemli isimler geçtiğimiz günlerde SFI projesinden bahsetti ve böylece birçok kişinin farkındalığı artmış oldu.

Buna ek olarak analistlere göre SFI, token ekonomik kararlar nedeniyle de yoğun bir artış kaydediyor. Ancak her yeni projede olduğu gibi bu proje ile ilgili de temkinli olmakta fayda var. Çünkü yeni projeler zaman zaman çuvallayabiliyor ve yatırımcıların çok büyük kayıplara uğramasına sebep olabiliyor.

Öte yandan Bitcoin yükselirken DeFi token’larının göz kamaştıran performanslarına devam ettikleri görülüyor. Yatırımcılar BTC yükselirken bilir DeFi token’larına olan ilgilerini kaybetmiyor gibi görünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Bekleneni Yaptı: ETH Fiyatı 500 Doları Geride Bıraktı!

Sonrakini Oku

Ethereum Yorumları: 500 Doları Geçen ETH’da Hedefler Büyüyor

Bir Cevap Yazın