Dikkat: Bitcoin (BTC) Fiyatında Ciddi Sarsıntılar Yaşanabilir!

Lider kripto para birimi tüm zamanların en yüksek seviyesinde çok yakın bir noktada işlem görmeye devam ediyor. Ancak 20.000 doları kırmak için atılan her adımın bir reddedilme ile sonuçlandığı görülüyor. Piyasa büyük ölçüde her ne kadar yeni bir rekor seviyeyi ve yükseliş ivmesini bekliyor olsa da bazı analistlere göre Bitcoin’den şu anda beklenmesi gereken şey bu değil.

Analistler önümüzdeki günlerde yaşanacak olan konsolidasyon aşamasının çok tehlikeli olabileceğini ve her türlü sarsılmaya, sapmaya ve düşüşe hazır olunması gerektiğini ifade ediyor.

Bitcoin Görünümü

Geçtiğimiz aylarda Bitcoin volatilitesi bir nebze azalmış ve hatta zaman zaman çok düşük seviyeler ulaşmıştı. Ancak son haftalarda volatilitenin yeniden Bitcoin piyasasına geri döndüğü görülüyor.

Görünüşe göre kripto para birimine olan inanç artıyor ve yeni bir ilgi dalgası fiyatları etkiliyor. Buna ek olarak kara Perşembe çöküşünün ardından çok az kişi BTC’nin bugünkü fiyat seviyelerine ulaşacağını düşündüğünü dile getiriyordu. Yani aslında bundan yaklaşık 9 ay önce Bitcoin‘den bugünkü kadar umutlu olan bir kesim yoktu.

Öte yandan 2020 yılında yaşana ralli, her ne kadar Bitcoin’in potansiyelinin farkında olanlar için çok şaşırtıcı olmasa da genel itibari ile tüm piyasada beklenmedik bir durum oluşturdu.

Önce Büyük Düşüş Görülebilir

Bitcoin fiyatı artışa geçtikten sonra ve 20.000 dolarlık önemli seviyeye yaklaştıkça çoğu kişi bu noktadan sonra bir geri dönüş yaşanmayacağını ve BTC’nin rekoru kırarak daha yüksek seviyeleri göreceğini düşünüyordu ama beklenen gibi olmadı ve BTC hız keserek konsolidasyon sürecine girdi.

Bazı analistlere göre her ne kadar şu anda piyasada birçok yükseliş sinyali olsa da lider kripto para birimi Bitcoin, konsolidasyon sürecinde büyük sarsıntılar, her iki yöne doğru büyük hamleler ve ciddi geri çekilmeler yaşamadan yeni rekor seviyeler görülmeyecek.

Yatırımcılar Sakin Kalmalı

aslında Mayıs ayında yaşanan Bitcoin blok ödülü yarılanmasının ardından özellikle kripto paralar hakkında tecrübeli olan yatırımcılar yeni rekor seviyelerin görülebileceğini biliyordu. Bunun bir döngü içinde gerçekleşeceği ve hemen başlamayacağı da tahmin ediliyordu.

Ayrıca tarihsel olarak boğa koşuları sırasında da ciddi geri çekilmeler yaşandı ve bu durumun piyasa için her zaman sağlıklı olduğu ifade edildi. Dolayısıyla analistlere göre önümüzdeki haftalarda yaşanacak düşüşler ve sarsıntılar sırasında Bitcoin yatırımcıları sakinliklerini korumalı ve mümkün olduğunca panik satışlara yönelmemeli.

Yine de bu noktada her yatırımcının kendi riskini kendisinin kontrol etmesi gerektiğini ve piyasa hareketlerini kendi çıkarlarına göre değerlendirmesinin çok önemli olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple (XRP) Fiyatı Düşüşe Devam Ediyor: XRP Hangi Noktada Duracak?

Sonrakini Oku

XRP Coin Grafik: Ripple Fiyat Düşüşü Derinleşiyor, Endişeler Artıyor!

Bir Cevap Yazın