“Dijital Yuan Uluslararası Ödemeleri Destekleyecek”

Eski bir üst düzey yetkili yaptığı açıklamalarda, Çin’in dijital para birimi yaklaşımının uluslararası ödemeleri ve yerel perakende sistemini destekleyeceğini belirtti.

Caixin yerel haber kaynağının 26 Kasım’da paylaştığı bir habere göre Çin Finans Birliği başkanı ve Çin Halk Bankası (PBoC) eski başkanı Zhou Xiaochuan 2019 Caixin Hengqin Forumunda yaptığı açıklamalarda, merkez bankası dijital para birimlerinin iki ana uygulama alanının altını çizdi.

Bunlardan ilki elektronik ödemeye yönelik bir yerli perakende satış sistemi, ikincisi ise finansal kuruluşlar arasındaki anlaşmaların ödemelerinde kolaylık sağlayacak olan uluslararası havale işlemleri…

Dijital Yuan

PBoC’nin en uzun süreli hizmet veren başkanı ve Çin’in en etkili finans uzmanlarından biri olan Zhou, Çin’in dijital para birimi olarak hizmet verecek merkez bankası destekli dijital yuan için çalışmalara devam edeceğini dile getirdi.

Öte yandan ünlü Çinli bankacı CBDC’lerle ilişkili risklere de değindi. Geleneksel para biriminin “ulusal egemenliğin sembolü” olarak hizmet ettiğini belirten Zhou, merkez bankalarının bu statünün yerini belirlerken çok dikkatli davranmaları gerektiğini dile getirdi. Uzman, yanlış seçimin güven krizine bile yol açabileceğini belirtti.

PBoC ve Kriptolar

Zhou’nun açıklamaları Çin’in CBDC projesini Ağustos ayında tamamladığını ifade etmesinin hemen ardından geldi. Daha sonrasında PBoC, bankanın dijital para birimi için belirli bir başlangıç tarihi olmadığını ve finansal kurumun girişimi araştırmak ve değerlendirmek için zamana ihtiyaç duyduğunu belirtmişti.

Bunların yanında Çin kripto para borsaları ile ilgili sert tavrını da hala sürdürüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple CEO’su Kripto Para Sektöründeki ”Kabileciliği” Eleştirdi!

Sonrakini Oku

Bitcoin 6.000 Dolara Mı Geriliyor?

Bir Cevap Yazın