Dijital Para Birimi: Okuyucular İçin Bir Çerçeve

Çin’in hazırlamış olduğu 200 sayfalık bir el kitabı olan “Dijital Para Birimi: Okuyucular İçin Bir Çerçeve”, Çin’deki kripto para birimleri ile ilgili kafa karıştırıcı düzenlemelerle ilgili bir çerçeve oluşturmayı amaçlıyor. El kitabı ilk olarak Kasım ayında yayınlanmıştı ve dijital para birimlerinin temelinden küresel finans üzerindeki etkilerine kadar kapsamlı 23 makale içeriyor.

Çin ekonomisi ile ilgilenen bir Bloomberg muhabiri Yinan Zhao, Cointelegraph’a konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Aslında kitap, yetkililer ve araştırmacılar tarafından dijital para birimleri hakkında yayınlanan makalelerden oluşan bir koleksiyon. Kitapta ifade edilen görüşler yeni değil.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre Çin Komünist Partisi yetkilileri, el kitabının ilk baskısından sadece üç ay sonra ikinci baskının başlamasıyla birlikte dijital para birimlerine karşı artan bir ilgi sergiliyor gibi görünüyor. Bunun yanında kitap kapağında kripto paraların “tarih içinde kaçınılmaz bir seçenek” olarak tanımlanması dikkat çekiyor.

Çin’deki Karışık Düzenlemeler

Çin devleti, popülerleşmelerinin ardından bu yana kripto para birimleri ve Blockchain konusunda kafa karıştırıcı bir tutum sergiliyor. Piyasa büyüdükçe, Çin’de faaliyet gösteren kripto borsalarındaki yasaklar giderek arttı ve bilindiği gibi ICO’larla ilgili de yasaklama konusunda ciddi adımlar atıldı.

Ancak sonrasında Çin, Blockchain konusundaki tavrını tabiri caizse 180 derece değiştirerek bu teknoloji ile ilgili çalışmalar yaptığını açıkladı. Hatta Çin devlet başkanı Xi Jingping, Blockchain teknoloji ile ilgili oldukça olumlu açıklamalar yaptı. 

Bunun yanında Çin her ne kadar pozitif adımlar atsa da Bitcoin ve kripto para birimlerine karşı düşmanca bir tavır sergilemeye de devam ediyor. Ancak Çin’in merkez bankası dijital para birimi üzerinde çalışmalar yaptığı ve yakın zamanda piyasaya süreceği de biliniyor.

Yukarıda bahsi geçen el kitabı da bu konular üzerinde görüşlerin bulunduğu makaleleri içeriyor ve bir nevi çerçeve oluşturuyor…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Piyasasında 14 Milyar Dolarlık Artış Yaşandı

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Ağ Zorluğu Büyük Bir Değişim Yaşayabilir!

Bir Cevap Yazın