Dijital Dönüşüm Ofisi’nden Son Dakika Açıklaması: Kripto Para Yönetmeliği Aslında Ne Anlama Geliyor?

Türkiye’deki kripto para yatırımcıları özellikle 16 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayınlanan yönetmelik ile sarsıldı. TCMB tarafından oluşturulan ve Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik, bankaların bile kripto para alım satım hizmetine aracılık edemeyeceğinin düşünülmesine yol açtı.

Dijital Dönüşüm Ofisi’nden Kripto Para Açıklaması

Yaşanan bu korku ve belirsizlik sonrasında ise Türkiye Cumhuriyeti Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Ali Taha Koç, bunun aslında kripto paraların yasaklanması gibi bir durumdan ibaret olmadığını vurguladı ve konu hakkında daha net açıklamada bulundu.

Koç, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan yönetmelik çarpıtılmadan, iyi yorumlanmalı. #KriptoPara yasaklanmadı, #KriptoVarlık kavramı tanımlandı ve kullanım esasları belirlendi. Çarpıtılan yorumların aksine belirlenen usul ve esaslar tamamen vatandaşımızı koruma amaçlıdır.

@Merkez_Bankasi; kripto paraların ÖDEME MAKSATLI kullanımını engelleyerek spekülatif hareketler nedeniyle oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçti.”

Bankalarla Kripto Para Ödemesi Yapılacak mı?

Koç, oluşan kafa karışıklığını gidermek için de hazırlanan bir görseli takipçilerle paylaştı. Koç’un yayınladığı infografiğe bakıldığında hangi ödeme kuruluşlarının nasıl hizmet verebileceği net bir şekilde görülüyor. Bu tabloya göre 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla sadece bankalar ve PTT üzerinden fon aktarımı yapılabileceği görülmekte. Kripto varlıklarla ödemenin ise ödeme kuruluşları, elektronik para kuruluşları, bankalar ve PTT de dahil hiçbir kurum ile yapılamayacağı görülüyor.

 
 
 
 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Piyasasındaki Düşüşün Sebebi Ne? Bu Tweet, Her Şeyi Başlatmış Olabilir

Sonrakini Oku

Şant Manukyan, Bitcoin (BTC) Fiyatı İçin Kritik Seviyeyi ve Gidişatı Yorumladı

Bir Cevap Yazın