Devlet Destekli Kripto Para Petro Ön Satışa Çıktı!

Venezuela  2 yıldır  toplumsal çöküş ve ekonomik krizin pençesindeyken ilk devlet destekli kripto para projesi olan Petroyu başlattı. Venezuela sosyal sıkıntılar ve ekonominin kötü gidişatı nedeniyle oldukça kötü bir dönem geçirdi. Yıl sonunda enflasyonun 13.000’ e ulaşmasıyla asgari ücret sadece ve sadece 5 Euroya düştü. Fakat Venezuela Devlet Başkanı Maduro vatanseverlik politikasının bir sonucu olarak halkını  içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmak amacıyla oldukça akıllıca sayılabilecek bir adım atıyor.

Petro Coin Nedir?

An itibariyle ön satış (pre-sale) döneminde bulunan ilk devlet destekli dijital para birimi özelliğine sahip olan Petro Coin’in ilk kez basına duyurulması için 2017 sonlarına doğru bitcoin’in tarihi zirvesi sayılabilecek 20.000$ seviyelerine yaklaşması beklenmişti.

Bitcoin bu tarihi zirvenin ardından hızlı bir düşüş yaşamış bu süreçte halk projeye inancını kısmen kaybetmişti. Ancak Maduro’ nun  hala oynayacak bir kozu vardı. Bu yüzden yılmadan bir varil petrol fiyatına eşdeğer satılacak yeni kripto para üzerinde çalışmalar sürdürüldü.

Hükümet Bugün Erken Saatlerde Petro’nun Ön Satışa Çıktığını Duyurdu!

Başkan Maduro yaptığı açıklamda  100 milyon petro coinin toplam değerinin 600 milyar Euro olacağını açıkladı. 20 Şubat – 19 Mart tarihleri arasında 38.4 milyon adet petro büyük bir indirimle ön satışa sunulacak. Bir petronun satış fiyatı 60$ olarak kabul ediliyor bu değer Ocak ayında Venezuela’daki bir varil petrolün fiyatına eşdeğer.

Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami  bu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada Petro’nun hem ulusal ve uluslararası alanda yatırımcısının güveninin kazanacağını vurguladı. Ayrıca yetkili devlet makamları 20 Mart’ta birim fiyatı petrol piyasasındaki gelişmelere bağlı olarak dalgalanma gösterecek şekilde 44 milyon Petro’nun dolaşımda olacağını bildirdi.

Devlet Başkanı Maduro ise  Petro ile birlikte Venezuela’nın tekrar refaha kavuşacağına işaret etti.

Ayrıca Maduro stratejik ortaklıklar kurmaya çalışacaklarından ötürü çok yoğun bir gün geçireceklerini ifade etti. Projeye Türkiye ve diğer ülkelerdeki yatırımcılardan ilgi büyük.

Petro projesinin 2 yıldır yüksek enflasyon ve ekonomik krizle boğuşan ülkede yeni bir çağ açması umut ediliyor. Petro, ABD tarafından uygulanan yaptırımlar sonucu ortaya çıkmış bir projeydi. Projenin böylelikle yeni yatırımlar çekme ve yeni bir ödeme mekanizması oluşturulmasına yardım edeceği düşünülüyor.

Kripto para birimlerindeki umut verici gelişmeler ışığında görüyoruz ki kısmen de olsa yaptırımlar delinebiliyor. Petro’nun bu alanda bir ilk olması  ve diğer devletlere örnek teşkil etmesi amacıyla yatırımcılar için oldukça heyecan verici bir durum.

Eğer olur da Petro projesi gerçekten başarıya ulaşır ve halkı ekonomik krizin pençesinden kurtarırsa dijtal varlıklar uluslararası alanda daha fazla destek toplayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blokchain’in İnsan Haklarına Katkısı

Sonrakini Oku

Bubbletone ve Lingualeo Blockchain İçin Ortaklık Sağladı

Bir Cevap Yazın