Dev Sosyal Medya Platformu, NFT ve Blockchain Sektörüne Adım Attı!

Rusya’nın en büyük sosyal medya ağı Vkontakteblockchain ve NFT‘ler için destek sunacağını duyurdu. Kripto teknolojileri, platformun kullanıcı içeriğinden para kazanma ve telif hakkı koruması planına dahil edilecek.

Vkontakte, NFT’lerin Kullanımını Kolaylaştıracak

Önde gelen Rus sosyal medya platformu Vkontakte, şirketin Teknik Direktörü Alexander Tobol’un Vesti ile yaptığı yakın tarihli bir röportajda, blockchain teknolojisini ve değiştirilemez tokenleri (NFT’ler) kullanmayı planladığını açıkladı.

Yönetici, her ikisinin de kullanıcı tarafından oluşturulan içerikten para kazanmak ve telif haklarını korumak için bir dizi aracın parçası olacağını açıkladı.

Tobol’un NFT‘ler hakkında açıklama yaparken şu ifadelere yer verdi;

Değiştirilemez Token‘lar (NFT), dağıtılmış bir deftere girişle garanti edilen içeriğin taklit edilmesinin imkansız olmasını sağlayan dijital bir benzersizlik sertifikasıdır.”

Tobol ayrıca Rusya’nın önde gelen sosyal medya uygulaması Vkontakte’nin kendi blok zincirini geliştirmeye hazırlanmadığını vurguladı. Popüler sosyal medya ağı, aracı olarak hareket etmeyi ve Vkontakte‘ye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Alexander Tobol, şirketin bu alandaki planlarını biraz daha detaylandırdı ve şöyle söyledi;

“Bir NFT oluşturmak ve ardından bunu bir borsada listelemek kolaydır. Ve burada, inanılmaz miktarda kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle [bir] izleyici ile etkileşim için Rusya’daki en büyük hizmet olarak görevimiz, bu fırsatı sağlamaktır.”

Ana Sorun Dolandırıcılık

Değiştirilemez tokenler için küresel piyasanın yılda 20 milyar ila 35 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor ve 2025 için tahminin yaklaşık 80 milyar dolar olduğu belirtiliyor. Ancak hazırlanan raporlar, NFT‘lerle ilgili ana sorunun dolandırıcılık olduğunu belirtiyor.

Öyle ki dünyanın en büyük NFT alım satım platformu olan Opensea, ücretsiz aracı kullanılarak oluşturulan tüm NFT’lerin %80’inden fazlasının ya sahte olduğunu ya da intihal oluşturduğunu kabul etti. Benzer nedenlerle, başka bir NFT ticaret pltformu olan Cent, fotoğraf ve ses NFT’lerinin ticaretini tamamen askıya aldı.

Dolayısıyla Vkontakte, bu sorunu çözmek için harekete geçti ve hem sosyal ağda hem de dünyanın en büyük plak şirketlerinin veritabanlarında indirilen tüm müzik ve video içeriğinin yazarlığının doğrulanması için mevcut Content ID sistemini de kullanacak.

Vkontakte’nin hamlesi, Ocak ayında Facebook‘un sahibi Meta‘nın dünyanın önde gelen sosyal medya ağının kullanıcılarının NFT’ler oluşturmasına ve satmasına izin vermeye hazırlandığını ortaya çıkaran raporların ardından geldi. Bu plan, şirketin büyüyen dijital koleksiyon ürünleri piyasasından yararlanma çabalarının bir parçası.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Play-to-Earn Platformundan Yeni Rekor: 4 Milyar Doları Aştı!

Sonrakini Oku

Piyasada Son Durum: AVAX, ADA ve XRP Fiyat Analizi!

Bir Cevap Yazın