Dev Kripto Para Borsasının Kurucusu, Kendi Borsasını Hackletti!

İtalya’nın ve Avrupa’nın bir zamanlar en büyük kripto para borsası olarak görülen BitGrail hakkında önemli bir detay açıklandı. Reuters tarafından aktarılan bilgilere göre 34 yaşındaki BitGrail kurucusu F. F., yaşanan saldırının arkasındaki asıl sorumlu olarak görülüyor. 2019 yılında iflas ilan eden ancak bunun öncesinde 230.000 kişinin NANO Coin yatırımının hacklendiği borsa ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

120 Milyon Avro Değerinde Kripto Para Vurgunu

Yaşanan saldırıda 120 milyon avro değerinde kripto para çalınmış ve bu o yılın en büyük saldırısı olarak tarihe geçmişti. İtalyan yetkililer bu olayın İtalya tarihinin en büyük siber finansal saldırısı olduğunu ve dünyanın en büyükleri arasında yer aldığını belirtti. Raporda kurucu F.F.’in Şubat 2018 tarihinde polise başvurduğu ve saldırıyı bildirdiği ifade ediliyor.

bitgrail

NANO Coin odaklı yapılan bu saldırıda milyonlarca kayıp olduğunu belirten kurucu, daha sonra siber suçlar ulusal merkezi (CNAIPIC) yöneticisi Ivano Gabrielli’nin dikkati sayesinde yakayı ele veriyor. Gabrielli, 34 yaşındaki kurucudan şüphelenmeye başlıyor ve bunun peşini bırakmıyor.

Kripto Para Borsasına İçeriden Saldırı

Gabrielli, bu hırsızlığa ve saldırıya kurucunun katılıp katılmadığının tam olarak belirlenmediğini ifade etti. Kurucunun bu olay keşfedildikten sonra güvenlik önlemlerini arttırmaması ise dikkatlerden kaçmadı ve polis bunun öncesinde güvenlik önlemlerinin çok düşük olduğunu belirterek hırsızlığın aslında içeriden yapılan bir iş olduğunu aktardı.

21 Ocak 2019 tarihinde F.F. İtalyan mahkemeleri tarafından çalınan varlıkları kullanıcılara geri iade etmekle yükümlü kılınmıştı. İtalyan yetkililer buna ek olarak kurucunun arabası da dahil 1 milyon dolarlık varlıklarına el koydu. Ancak şimdi ortaya çıkan bilgiler ve soruşturmanın gidişatı, kurucunun bu saldırıyı kendi düzenletmiş olabileceğini gösteriyor.

Mt. Gox’a Yönelik Şüphe Artıyor

Bir zamanlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından olan Mt. Gox hakkında da benzer bir şüphe bulunuyor. BitGral kurucusunun fonları iade etmesine hükmedildi ancak bunun ne kadarını iade edebileceği bilinmiyor. Öte yandan Mt. Gox borsasının milyarlarca dolarlık saldırıdan sonra sadece 140.000’e yakın Bitcoin iadesi yapılacağı biliniyor. Yine de iadenin tarihi ve süreç aradan geçen yıllara rağmen hala net bir şekilde açıklanmadı ve yatırımcıların şüphesi artıyor. Eğer Mt. Gox için de benzer bir sonuç ortaya çıkarsa bu durum kripto para borsalarına olan güveni zedeleyebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin (BTC) Rekoru Ripple’a (XRP) Yaradı, YFI’nın İse Tahtı Sarsılıyor!

Sonrakini Oku

Ripple Eleştirmeni XRP ve SEC Gerilimine Şaşırmadı: “Ben Size Söylemiştim!”

Bir Cevap Yazın