Dev Kripto Para Borsası Hackerlara 400 Milyon Dolar Verecek

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan Bitfinex, 2016 yılında sektörün en kritik saldırılarından birisini yaşamıştı. 2016 yılının Ağustos ayında hackerların saldırısına uğrayan Bitfinex, o tarihlerde 120.000’e yakın Bitcoin kaybetmişti.

O tarihlerdeki değeri 72 milyon dolar olan BTC fonlarının şimdi ise çok daha değerli olduğu biliniyor. Bitfinex kripto para borsası ise saldırganlara ilginç bir teklifte bulundu ve elde ettikleri BTC’leri getirmeleri karşılığında tamamen meşru 400 milyon dolar verileceğini belirtti.

Fonları Geri Getirmeleri Karşılığında 400 Milyon Dolarlık Ödül

Bitfinex, BTC’leri geri verdikleri için saldırganları ödüllendireceğini, bunun yanı sıra hiçbir tarafın kimliklerini öğrenme zorunluluğu olmayacağını vurguladı. Bitfinex basınla paylaştığı bildiride ilk olarak hacker takımı ile iletişime geçmek istediklerini ifade etti.

Bitfinex’in kayıp BTC’lerini ele geçirmesini sağlayan kişilere de %5’lik bir pay verileceği vurgulandı. Bu ödül isteyenlere BTC olarak, isteyenlere ise bunların mevcut piyasa değerine göre verilebilecek.  O tarihlerde çalınan BTC’lerin mevcut piyasa değerinin 1,344 milyar dolar seviyelerinde olduğu biliniyor.

Bitfinex’in söz konusu fon miktarına göre bu kadar düşük ücret vereceğini açıklamasının sebebi ise saldırganların çoktan çalınan Bitcoin‘lerin bir kısmını sattıklarının bilinmesi. Bitfinex CTO’su konu hakkında yaptığı açıklamada hackerların bu teklifle tamamen meşru BTC bakiyesine sahip olabileceğini ifade etti. Eğer Bitfinex kripto para borsası çalınan fonları geri almayı başarırsa bunun BTC fiyatı için de bir hareketlilik yaratacağı düşünülebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Özgür Demirtaş’tan Ethereum Açıklaması!

Sonrakini Oku

Bitcoin Yatırımı Yüzünden Her Şeyini Kaybeden Ünlü Yıldız Konuştu

Bir Cevap Yazın