Dev Bankadan Kripto Para Hamlesi!

Daha fazla kurumsal şirketin, bankanın kripto paralarla ilgili çalışmalar yaptığına şahit oluyoruz. Kripto para piyasası dünyanın tüm bölgelerine ve çeşitli sektörlere yayıldıkça, bankacılık kurumları müşterilerin kripto ile ilgili hizmetleri ve yatırımları güvenli ve düzenli bir şekilde sunma talebiyle karşı karşıya kalıyor.

Commerzbank ve Kripto Para

Kripto varlıklarla  ilgili hizmetleri sunma konusunda ilk adımlarını atan bankalardan biri, kripto saklama işi için ülkenin Federal Finansal Denetleme Kurumu (BaFin) lisansı başvurusunu açıklayan Almanya merkezli Commerzbank oldu. Özellikle Commerzbank temsilcisi, Börsen-Zeitung tarafından 14 Nisan’da bildirildiği üzere bankanın “2022’nin ilk çeyreğinde kripto saklama lisansı için başvurduğunu” söyledi.

Federal Finansal Denetleme Kurumu (BaFin), kripto para birimlerini müşterileri için depolamak ve aynı zamanda yatırım yapmak isteyen finansal kurumlara BaFin lisansı veriyor. 1 Ocak 2020’den beri bu lisans, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleriyle iş yapmak için zorunlu hale geldi.

BaFin Lisansı Neden Önemlidir?

Düzenlenmiş finansal hizmetleri uygun lisans olmadan çalıştırmaya karar vermek, sorumlu kişiler için beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılma riskini taşır. Ancak yasa, direktifin yürürlüğe girmesinden önce ilgili işlemleri halihazırda yürüten kuruluşlar için de geçiş sürecinde büyük kolaylıklar sağlıyor.

Almanya’da yaklaşık 28.000 kurumsal müşteri grubuna ve 11 milyona yakın özel ve girişimci müşteriye hizmet veren Commerzbank, planlanan kripto saklama hizmetlerini öncelikle kurumsal müşterilere sunmayı planlıyor. Kripto para emanetçisi olmak için lisans başvurusunda bulunarak, onu almaya çalışan birçok finans şirketi bulunuyor. Mali düzenleyiciye göre, şimdiye kadar lisans için 25 başvuru yapıldı ve sadece 4 tanesi onaylandı.

Ocak 2021’de Coinbase, Almanya’da kripto saklama lisansı alan ilk şirket oldu. Şimdi Commerzbank bunun için başvuran ilk banka oldu. Dünyanın dört bir yanındaki bankalar hizmetlerini kripto para birimlerine genişletmeye giderek daha fazla ilgi gösteriyor

2022’nin ikinci çeyreğinde üst segment müşterileri için kripto hizmetleri başlatmayı planlayan bankacılık devi Goldman Sachs bunlardan biriydi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

NFT Platformu Kripto Para Dağıtacak! Tokenin Fiyatı Yüzde 15 Arttı!

Sonrakini Oku

Metaverse Coin’lerde Son Durum: MANA, Enjin ve Ceek

Bir Cevap Yazın