DeFi Yangını Dinmiyor: Ethereum’da Korkutan 2017 Tablosu!

Merkezsiz finans uygulamalarında kilitli olan kripto paraların toplam değerinin 4 milyar dolar olması, Ethereum yatırımcıları içi sanıldığı gibi iyi değil tam tersi kötü bir gelişme olarak görülüyor. Ethereum ağındaki kripto paraların toplam değeri devamlı artarken kullanıcıların sayısı ve işlem ücretleri de artıyor.

Ethereum Ağındaki İşlem Ücretleri Tehlikeli Boyutlara Ulaştı

İşlem ücretlerinin bu denli artması Ethereum ağındaki işlem ücreti ortalamasını 2017 yılından beri görülmemiş seviyelere kadar yükseltti. Bu da Ethereum ağında işlem yapmayı çok daha zor bir hale getirmenin yanı sıra madencilerin başka yönlere kaymasına ve ağın güvenliğinin azalmasına neden oluyor.

Ethereum madencileri artan işlem ücretleri sayesinde ETH madenciliği yerine sadece işlem onayı ile ilgilenmeye başladı ve bu durum hash rate için düşüş anlamına geliyor.

Glassnode’un açıkladığı ve işlem ücreti ortalamasının %500’e yakın arttığı verilere yanıt veren Unfolded’ın kripto para analistleri, durumun “çılgınlık boyutuna” geldiğini ifade ederek madencilerin gelirlerinin %22’sinin Temmuz ayında sadece işlem onayından geldiğini belirtti.

Ethereum işlem ücretlerinin devamlı artma sebebi ise DeFi yangınından kaynaklanıyor. DeFi uygulamaları her geçen gün daha popüler bir hal almakta ve bu durum zaten ölçeklenebilirlik sorunu yaşayan ETH için oldukça sıkıntılı bir tablo yaratıyor. ETH 2.0 ile ise bütün bu sorunların çözülmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin’in Gidişatı Hakkında Üç Önemli İpucu!

Sonrakini Oku

XRP Hakkındaki Kötü Haber, Kurucu Ortaktan Geldi

Bir Cevap Yazın