DCA (Dolar Maliyeti Ortalaması) Nedir?

Yatırılan paranın parçalar halinde, uzun vadeli planlamalar dahilinde, bir varlığa yönelik alım-satım faaliyetini anlatan stratejik yöntem DCA veya Dolar Maliyeti Ortalaması olarak adlandırılır. Uzun süreç içerisinde, piyasanın volatilitesinden olabilecek minimum miktarda etkilenerek yatırımın güvenli bir tabanda seyretmesini sağlayan DCA, aldığınız riski oldukça düşürür. Bu stratejik yöntem sayesinde, büyük kayıpların ve panikle yapılan alım-satım, yatırım işlemlerinin önüne geçilmek hedeflenir.

Piyasadaki fiyatların oynaklığını takip edebilmek uzun süreçte, tecrübeyle kişinin kazanabileceği bir algılama yeteneğidir. Stratejik hamleleri volatiliteye göre ayarlayabilmek için, yatırımcının piyasadaki birçok şeye hakim olması ve hedefinin sapmaya uğramamış olması önemlidir. 

Yeni ve tecrübesiz yatırımcılar için DCA, bir çeşit kendilerini güvenli alanda tutarak kazanç sağlayabilecekleri, dayanaklı bir sistemdir. DCA, yeni yatırımcılara belli bir satın alma rutini izleyerek yatırımın sonunda büyük kayıpların önüne geçip kar edebilme olanağı sağlar. Ayrıca, amatör yatırımcıların piyasadaki aşırı uçlu değişkenliğe şahit olduktan sonra panik halinde gemileri yakmaları göz önünde bulundurulursa DCA’nın katkısı daha iyi anlaşılır.

DCA, tek başına yüksek karların önünü açmadığı gibi; finansal anlamda farklı faktörlerle kombine edilirse nihai karlı sonuca ulaşılabilir. DCA’nın en iyi şekilde değerlendirilebilme yöntemi, öncelikle bir piyasa araştırması yapılarak ekonomik sürecin boğa veya ayı piyasası olup olmadığının tespitinin yapılmasıdır. Uzun vadede yatırımcıyı bekleyen şeyin ne olduğu iyice anlaşılmadan finansal hamle yapılması risklidir; bundan dolayı düşüş-yükselim süreçlerinin izi takip edilerek ona göre bir zaman aralığı ve yatırım sermayesi belirlenmelidir. Ardından alım-satım rutin çizelgesi çıkarılarak en baştan belirlenmiş olan plan uygulanır. Bu yöntem izlenirken düşüş veya yükselim dönemlerine göre satın alma prensibi izlenir ve en doğru yöntem seçilir. Normal şartlarda yatırımcıların boğa piyasası sürecini kendilerine uygun dönem olarak belirlediği çok sık görülmekle birlikte; daha riskli bir hamleyle ayı döneminde de alım-satımlar yapıp boğada kar edenler vardır.

Özetle, yeni yatırımcıların ve piyasa takibi yapacak vakti ve stratejik bilgisi olmayanların pratik çözümüyle DCA, riskten kaçınmak isteyenlerin en kullanışlı finansal hamlesidir; planlaması iyi olanlar için.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

El Salvador 150 Bitcoin (BTC) Daha Satın Aldı: “Dipten Satın Aldık!”

Sonrakini Oku

LİTECOİN NEDİR? BİTCOİN İLE FARKLARI NELERDİR?

Bir Cevap Yazın