Davos Zirvesi: Harvardlı Profesörden Kritik ”Dijital Dolar” Mesajı Geldi!

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 2021’de iptal edilen ve 2022’nin başlarında ertelenen yıllık toplantısı, Salı günü İsviçre’nin Davos kentinde resmen başladı. Kripto para şirketleri de zirvede yerini aldı.

Harvard Profesörü: ”Dijital Dolara Gerek Yok”

Davos zirvesine katılanlar Zürih’te uçaklarından ve Davos’ta trenlerden inerken, tabelalarda stablecoin ihraççısı Circle ve kripto para komisyoncuk şirketi Bitcoin Suisse’in reklamları ile karşılaştılar. Küresel Blockchain İş Konseyi (GBBC) CEO’su Sandra Ro, beş yıl önce, Davos’taki tek kripto para şirketi olduklarını bu yıl ise onlarca firmansın katılımının olduğunu vurguladı. Zirvenin ilk gününde,  sektörün önde gelen isimleri ile dijital paralar hakkında ciddi toplantılar yapıldı. Circle Pay’in CEO’su Jeremy Allaire ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, dün kripto paraların havale sistemi üzerindeki rolünü ele aldı.
 
Forum ayrıca küresel ekonominin geleceği, ABD ekonomisi ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) hakkında bir toplantıya da ev sahipliği yaptı. Bu gelişme, Davos’taki küresel liderlerin henüz kripto para birimlerini kabul ettiği anlamına gelmiyor. Ancak, dünya artık bu varlıkları görmezden de gelmiyor. Nasdaq CEO’su Adena Friedman, PayPal (PYPL) CEO’su Dan Schulman, ABD Senatörü Pat Toomey (R-Pa.) ve ekonomist ve Harvard profesörü Jason Furman’ın yer aldığı ve ABD ekonomisinin geleceğine odaklanan bir panelde kripto paralar ele alındı. Profesör  Furman şu kritik açıklamayı yaptı:
 
Dünyadaki birçok ülke için dijital merkez bankası para birimleri (CBDC) mantıklı olabilir, Amerika Birleşik Devletleri’nin bunları yapması gerektiğini düşünmüyorum

Stablecoin Regülasyonu Kaçınılmaz

Panelin moderatörlüğünü yapan New York Times editörü Rebecca Blumenstein panelin sonunda stablecoin tartışmasını açtı. Tüm panelistler stabilcoin’ler hakkındaki düşüncelerini paylaştı. Toomey, stablecoin’leri düzenlemek için sunduğu bir yasa tasarısından bahsetti. Siyasetçi, özel stablecoin‘lerin geliştiği bir dünyada CBDC’nin rolü hakkında sorular sordu ve şu açıklamayı yaptı:
 
Bence özel olarak üretilen stabilcoin’lerin rasyonel bir çerçevede gelişmesine izin veren bir düzenlemeye ihtiyacımız var. Bu gerçekleşirse dijital dolara  ihtiyacımız olmayacak
 
 
Küresel ekonomiye odaklanan başka bir panel de Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimleri gündeme getirdi. Carlyle Group’un kurucu ortağı David M. Rubenstein yavaşlayan ekonomik büyüme ve yaptırımlardan kaynaklanan resesyon nedeniyle küresel ekonominin belirsizleğe doğru gittiğini söyledi. Uzmana göre, bu mevcut ortam kripto paraları ve hisse senetlerini etkilemeye devam edecek.
 
 
Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin ve Ethereum’da Beklenen Yükselişe Gölge Düşüren Veri Akışı Sürüyor!

Sonrakini Oku

1 Milyar Dolar Bağışlayacağım! Dev Kripto Para Borsasının Sahibi Açıkladı!

Bir Cevap Yazın