David Chaum Açıkladı: Gizlilik Coin’i XX Coin Geliyor!

Bitcoin (BTC) ve kripto para birimleri günden güne daha da tanınmaya ve kullanılmaya devam ederken, birçok kripto para kullanıcısı gizlilik konusunda eksiklikler olduğundan dem vurmaya başladı.

Özellikle Monero (XMR) gibi gizlilik odaklı kripto para birimlerinin birçok devlet ve kripto para borsası tarafından yasaklanması, gizlilik arayışında olanların işini zorlaştırmakta. Elixxir Başkanı Jim Dolbear da geçtiğimiz günlerdeki bir etkinlikte yeni gizlilik coin’i XX Coin’i tanıttı. XX Coin’in hem merkeziyetsiz mesajlaşma, ödeme ve merkeziyetsiz uygulamaları destekleyecek bir blockchain ağı olacağı da vurgulandı.

”İnsanların kendi üstverilerini konrol edebilmelerini mümkün kılmak istiyoruz.”

Elixxir e Praxxis’in Özelliklerini Alacak

Kripto para sektörünün öncülerinden olan Elixxir CEO’su David Chaum konu hakkında aynı gün yayınladığı bildirisinde XX Coin ve XX ağının akıllı telefon kullanıcılarına da hizmet vereceğini ve Elixxir’in gizlilik odaklı bir versiyonu olacağını vurguladı. Chaum buna ek olarak bir diğer ürünleri Praxxis’inse ölçeklenebilirliğini, hızını ve güvenliğini kullanacağını ve bunlardan faydalanacağını belirtti.

2020 yılının ilk yarısında piyasaya sürüleceği belirtilen XX ağının Elixxir ve Praxxis arasında bir çeşit entegrasyon sağlayacağı bilgisi de aktarıldı. Ağın 600 bağımsız ağ düğümünü çalıştıracağını açıklayan  Chaum, ağ düğümlerinin ise bu yıl seçileceğini belirtti.

Chaum son olarak son günlerin popüler konularından kuantum bilgisayara da değindi ve XX Coin’in kuantum bilgisayarlara ve işlemcilere karşı dirençli olacağını da itiraf etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ünlü Yatırımcı İddialı: Bitcoin’de 250.000 Dolar Geliyor!

Sonrakini Oku

Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması ile 20.000 Dolara Çıkabilir!

Bir Cevap Yazın