Cumartesilere Dikkat! Büyük Bitcoin (BTC) Satışı Gelebilir!

Microstrategy Ağustos ayında ilk defa Bitcoin aldığını ve Bitcoin’i rezerv para birimi olarak benimsediğini açıklamasının ardından kripto para ekosisteminde gündemden düşmedi. Son olarak şirket CEO’su Michael Saylor yaptığı açıklamalarda, MicroStrategy’nin Bitcoin (BTC) rezervlerinin her an elden çıkarılabileceğini dile getirdi.

Microstrategy BTC’den Vazgeçebilir

22 Eylül’de Bloomberg ile gerçekleştirdiği bir röportajda Saylor, volatilitenin satış için gerçek bir neden olmadığını ancak alternatif bir varlığın getirisinin artması durumunda MicroStrategy’nin 38.250 Bitcoin’den anında vazgeçebileceğini dile getirdi.

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse Haziran ayında olduğu gibi Bitcoin kısa süre içinde 9.000 dolar seviyesine gerileyebilir. Çünkü elden çıkarılacak büyük miktarda BTC beraberinde büyük bir satış baskısını da getirecektir. Bunların yanı sıra MicroStrategy, Bitcoin’i 78.338 ayrı off-chain işlemle satın alsa da, CEO bunları elden çıkarmanın çok daha kolay olacağını ifade etti.

Saylor Bitcoin yatırımcıları için “kötü haber” niteliği taşıyan açıklamalarında, “Haftanın her günü, günün herhangi bir saatinde BTC’leri elden çıkarabiliriz. 200 milyon dolarlık Bitcoin‘i elden çıkarmam gerekirse, bunu bir Cumartesi yapabileceğime inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin Yatırımları

MicroStrategy, 11 Ağustos’ta 21.454 BTC’yi 250 milyon dolara satın aldığını ve kripto para birimini birincil rezerv varlığı olarak kabul ettiğini duyurdu. İlk yatırımın ardından firma 175 milyon dolara 16.796 Bitcoin daha satın aldı.

Kripto varlığının son %6’lık düşüşü ile birlikte şu anda şirketin toplam varlıkları yaklaşık 401.5 milyon dolar değerinde. Bu da altı hafta sonra %3.2’lik bir kayıp anlamına geliyor.

Öte yandan her ne kadar 2013 yılında Bitcoin’in sonunun geldiğini ifade etmiş olsa da Saylor sonrasında büyük bir BTC savunucusu haline geldi. CEO daha önce yaptığı açıklamalarda, Bitcoin’in altın ve nakitten daha az riskli olduğunu dile getirdi ve önümüzdeki altı ay içinde çok daha fazla şirketin BTC yatırımı yapacağını ifade etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Efsane Analist, XRP’yi Yerden Yere Vurdu!

Sonrakini Oku

Venezuela’da Devrim Niteliğinde Bitcoin (BTC) Yasası!

Bir Cevap Yazın