CryptoPunks NFT Koleksiyonu İle İlgili İlginç Detaylar! İşler 2017’ye Kadar Uzanıyor…

NFT’ler popüler hale geldikten sonra en çok konuşulan ve ciddi rakamlara satılan koleksiyonlardan biri CryptoPunks oldu. Ancak CryptoPunks V1’in gerçek CryptoPunks koleksiyonu olup olmadığı noktasında bazı tartışmalar var. LarvaLabs’e göre her ne kadar teknik açıdan aynı görünseler de CryptoPunks V1, gerçek CryptoPunks koleksiyonu değil.

CryptoPunks V1 Nedir?

CryptoPunks V1 ve CryptoPunks arasındaki farkları anlayabilmek için 2017 yılına geri dönmemiz gerekiyor. 2017 yılında LarvaLabs, 10.000 CryptoPunks V1 dağıttı. Ancak NFT’lerin arkasındaki akıllı sözleşmelerde çok ciddi bir hata bulunuyordu. Bu hata sebebiyle gerçekleşen bir işlemden sonra NFT’yi satan kişi değil alan kişi NFT için ödenen tutarı çekebiliyordu. Yani NFT’yi alan kişi hem NFT’nin hem de NFT için ödediği paranın sahibi oluyordu.

Peki, bu hatanın anlaşılmasından sonra LarvaLabs ne yaptı? LarvaLabs orijinal koleksiyonu kullanmadı ve başka bir 10.000 adet CryptoPunks üzerinde çalışmaya başladı. Bu yeni koleksiyona da CryptoPunks V2 adı verildi. O dönemde CryptoPunks V2’ler yok pahasına satılıyordu ve deyim yerindeyse kapış kapış alıcı buldu. Dolayısıyla şu anda piyasada dolaşımda olan CryptoPunks’lar aslında CryptoPunks V2 koleksiyonu.

CryptoPunks V1’e Ne Oldu?

CryptoPunks V1’ler aslında hala var ama OpenSea bu koleksiyonun satışına izin vermediği için satış yapılacak bir pazar yeri bulunmuyor. Ancak başka bir platform CryptoPunks V1’lerin satışına izin veriyor. Şu anda  Klasik Punks veya Wrapped CryptoPunks V1 olarak adlandırılan eski koleksiyon LookRare’de ilgililere sunuluyor. Ancak burada akıllara bir soru geliyor: Akıllı sözleşmedeki hata ne oldu? LooksRare’de satışa sunulan CryptoPunks V1’ler güvenlik açığı olmayan yeni bir akıllı sözleşmede wrapp’lenmiş olarak satışa sunuldu. Yani güvenlik açığı ortadan kalkmış oldu.

Şu ana kadar bu eski ama yeni CryptoPunks koleksiyonu LooksRare’de 307.44 ETH’lik hacim oluşturdu. Bu noktada LooksRare kullanıcıları özellikle uyarıyor ve iki CryptoPunk koleksiyonun aynı olmadığını altını çiziyor. Ayrıca Klasik Punk koleksiyonunda parçalar çok kişi tarafından tutuluyor ve bu da manipülasyon olabileceği endişelerini artırıyor.

LarvaLabs, CryptoPunks V1’i Reddediyor

LarvaLabs konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda ısrarla, CryptoPunks V1’in gerçek CryptoPunk koleksiyonu olmadığını ifade ediyor. Ayrıca ellerinde 1.000 adet ilk versiyon CryptoPunk bulunduğunu ifade eden LarvaLabs, bu NFT’lerin satışlarından elde edilen tüm gelirin de yeni versiyon CryptoPunk almak için kullanılacağını dile getiriyor.

Buna ek olarak Discord’dan yapılan açıklamalarda da CryptoPunks V1’den hoşlanmadıklarını belirtmek için bir miktar CryptoPunks V1 NFT’si sattıklarını da belirtiler. Buradan elde edilen 210 ETH da versiyon 2 NFT’leri almak için kullanıldı. Ayrıca bu rakamın bir kısmı da hayır kurumlarına bağışlandı. Bu noktada ekosistem katılımcıları, LarvaLabs’in CryptoPunks V1 akıllı sözleşmesini kendilerinin ürettiğini ve ne kadar reddetseler de bu durumu değiştiremeyeceklerini ifade ediyor. Ayrıca V1 NFT’lerin satışından elde edilen gelirin de haksız kazanç olduğu düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Avukattan Önemli Açıklamalar: Ripple ve SEC Davası Ne Zaman Sonuçlanacak?

Sonrakini Oku

Teknoloji Devi Yeni Decentraland Gelişmesi İçin Tarih Verdi: MANA Yatırımcıları Dikkat!

Bir Cevap Yazın