ConsenSys ve WWF Şeffaflık İçin Ortalık Kurdu

Ethereum’un (ETH) kurucu ortağı Joseph Lubin’in kurduğu Blockchain platformu ConsenSys ve World Wildlife Fund (WWF) hayır işlerine şeffaflık getirmek için Impactio platformunu başlattıklarını duyurdu.

24 Eylül’de yapılan bir duyuruya göre ConsenSys ve WWF başlattıkları ortaklık sayesinde sivil toplum kuruluşları ve bağımsız şirketlerdeki projeleri denetlemek ve finanse etmek için tasarlanan Impactio adlı Ethereum Blockchain tabanlı bir platform ortaya çıkmış oldu. Girişim, şirketlerin fonlarının sosyal sorumluluk projelerinde nasıl kullanıldığını denetlemeyi amaçlıyor.

Impactio Çözümleri

Impactio’yu kullanacak bireyler ve şirketler, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne uygun olarak sürdürülebilirlik, eşitsizlik, gelişmekte olan topluluklar ya da çevre gibi konular için net hedefler belirleyerek projelerini sunmalıdır.

Daha sonra, proje sorumluları Impactio Token’larını dijital bir cüzdan aracılığıyla alabilecekler. Platform, ConsenSys’in Token Küratörlü Kayıt (TCR) araştırmasına dayanan ve yüksek potansiyeli olan projeleri seçmek ve potansiyel fon sağlayıcılarına sunmak için bir sistem kullanacak.

ConsenSys Social Impact’in kurucu ortağı olan Robby Greenfield konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

Pek çok kar amacı gütmeyen kuruluş, fonlarını etkin bir şekilde kullandıklarını ve fon verenlerin hedeflerini nasıl uyguladıklarını göstermek için mücadele ediyor.

Bunun yanında yapılan açıklamalarda 220.000 kar amacı gütmeyen kuruluşun harcamalarını yanlış bir şekilde tahsis ettiği belirtiliyor.

Bunların yanında Blockchain’in ve kripto para birimlerinin hayır işlerinde kullanılması bir ilk değil. Örneğin son olarak New York merkezli kar amacı gütmeyen bir hayır kurumu olan Rainforest Foundation US, mazon bölgesini koruma altına almayı hedeflediklerini ve bunun için kripto paralardan faydalanacaklarını açıklamıştı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Analist: Bitcoin Önce 7.500 Dolara İnip, Sonra 16.000 Dolara Çıkacak!

Sonrakini Oku

EDC Blockchain Türk iş dünyasına kripto para dönüşümü için çözüm olarak geliyor

Bir Cevap Yazın