Coincheck Borsası Sanık Koltuğunda!

Kripto para borsası Coincheck’in kripto para çekim işlemlerini dondurması borsa kullanıcılarını harekete geçirdi. Durumdan şikayetçi olan 10 kripto para yatırımcısı 15 Şubat Perşembe günü Tokyo Bölge Mahkemesine giderek borsaya dava açacak.

Japonya menşeili borsa geçtiğimiz ay 530 milyon dolar değerinde NEM token’inin hack’lenmesi üzerine tüm çekim işlemlerini durdurduğunu açıklamıştı. Reuters’a konuşan davacıların avukatı Hiromu Mochizuki mahkemede, borsadan harici bir cüzdana yapılacak kripto para çekim işlemlerini tekrar başlatmasını talep edeceklerini kaydetti. Mochizuki bununla birlikte hack sonucu oluşan hasarlar için borsaya ikinci bir dava açılabileceğinin sinyalini verdi. Mochizuki 12 Şubat’ta attığı tweet’te Coincheck’in yen çekimlerini tekrar başlattığını ve bu hamleyle birlikte dört talepten birinin karşılandığını aktarmıştı.

Hack vakasından bir gün sonra, 27 Ocak’ta borsadan yapılan açıklamada, NEM hırsızlığından etkilenen müşterilere fon gönderimi yapılacağı belirtilmişti. Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ise hack vakası üzerine borsayı denetledi ve borsaya 13 Şubat’a kadar bir rapor hazırlaması gerektiğini bildirdi. Raporda borsadan, ilerde meydana gelebilecek benzer olayları önlemek için atılacak güvenlik adımlarını detaylı bir şekilde anlatması istendi. Ek olarak ülkede faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarının FSA’ya risk yönetim raporu sunması gerekiyor.

Japonya kripto para kabul eden ülkeler kervanının başında geliyor. Nisan 2017’de bitcoin’in yasal statü kazandığı ülkede Eylül 2017’de de lisans alma zorunluluğu getirilmişti.

Japonya’nın kripto paralara ve kripto para düzenlemelerine bu kadar önem vermesi ise Mt. Gox hack’i ve sonrasında oluşan sorunlara dayanıyor. Döneminin en büyük borsası Mt. Gox’un hack’lenmesi 480 milyon dolarlık kayba yol açmıştı. Coincheck’ten NEM çalınması ise o zamandan beri yaşanan en büyük hack vakası olarak tarihe geçti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Paralar Kampüslere Son Hızla Girmeye Devam Ediyor

Sonrakini Oku

Kripto Borsa Kraken’in CEO’sundan İlginç Açıklamalar

Bir Cevap Yazın