Coinbase, Türk Kripto Para Borsasını Satın Alabilir!

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase, Türkiye pazarına etkili bir giriş yapmak istiyor. Şirketin borsa listelemesi sonrasında satın alımlara hız vermesi dikkat çekici olmuştu. Bunlardan sonuncusunu Türkiye pazarında görebiliriz. Birçok büyük kripto para borsası Türkiye pazarında olmak istiyor ve bunun en kolay yolu hali hazırda kendini ispatlamış bir şirketi satın almaktır.

Coinbase Türkiye’ye Geliyor

Hali hazırda Coinbase üzerinden Türkiye vatandaşları KYC doğrulaması yapabiliyor ve işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Kripto para piyasalarına dünyanın önemli bir kısmından daha hızlı adapte olan Türk yatırımcıları bugün sadece yerli borsalarda 7,3 milyar TL’nin üzerinde hacim oluşturuyor. Bu hacmin ise %51’i tek bir borsadan geliyor.

Mergermarket kaynaklarına göre Coinbase, Türkiye’nin öncü kripto para borsalarından olan BtcTurk’ü satın alacak. Şimdilik resmi kaynaklar bu iddialarla alakalı bir açıklama yapmış değil, Mergermarket ise iddialarını içeriden bilgi sahibi olan 5 isme dayandırıyor.

3,2 Milyar Dolarlık Satın Alım

Farklı kaynaklardan ayrı detaylar paylaşıldığı için henüz netleşen bir şey olmadığını söyleyebiliriz. Kaynaklardan biri BtcTurk‘ü satın almanın son aşamasında olunduğunu söyledi. Tüm kaynaklar satış bedelinin 3,2 milyar dolar olduğunu iddia ediyor. Kaynaklardan biri, işlemlerin bir kısmının hisse takası şeklinde yapılandırılabileceğini söyledi. Kaynak, geçen hafta bir ön sözleşme imzalandığını ve anlaşmanın fiyatını etkileyebilecek teknik durum tespitinin sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Aynı kaynak, müzakerelerin ilk günlerinde fiyatın 5 milyar ABD dolarına kadar ulaştığını, ancak Bitcoin fiyatındaki düşüşün ve Türk lirasının devalüasyonunun önemli ölçüde satış bedelini aşağıya çektiğini iddia etti.

Coinbase, bir yıl önce Nasdaq’ta listelenmesinden bu yana satın almalarının hızını artırdı. Mergermarket kaynaklarına göre şirketin son satın alma işlemi için hisse senedi satışı yapacağını öngörüyor. Coinbase, Ocak ayında İngiltere’de FairX’i, Kasım ayında Hindistan’da Agara’yı ve yine Kasım ayında İsrail’de Unbound Security’yi satın aldı. Bu ay şirketin, Brezilya kripto para birimi Mercado Bitcoin’in sahibi 2TM’yi satın almaya çalıştığı biliniyor.

Coinbase’in 33,2 milyar USD’lik bir piyasa değeri var ve salı günkü kapanış itibarıyla hisse başına 145.16 USD’den işlem görüyor. 16 Nisan 2021’de 342 USD hisse fiyatıyla Nasdaq’ta işlem görmeye başladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

SEC’e Kripto Paralarla İlgili Uyarı! Milletvekilleri Harekete Geçti!

Sonrakini Oku

Son Dakika: Elon Musk’ın Şirketinden Kripto Para Verileri Geldi!

Bir Cevap Yazın