Coinbase 80 Bitcoin’lik Davada Anlaşmaya Vardı!

Dünyaca ünlü kripto para borsası Coinbase‘in İngiltere şubesi belirli bir süredir e-mail oltalama saldırısı yüzünden 80 Bitcoin‘ini (BTC) kaybeden kullanıcısının açtığı dava ile uğraşmaktaydı.

10 Eylül tarihinde yayınlanan yasal evraklara göre Coinbase U.K. sonunda kullanıcı Liam Robertson ile anlaşmaya vardı. Coinbase’in kullanıcıya ne kadar ücret ödeyeceği ise açıklanmadı. Robertson aslında direkt olark Coinbase müşterisi konumunda değildi. Hackerlar oltalama saldırısı olarak bilinen yöntemle kendisinin yatırım yaptığı bir firmanın e-mail hesabını hackleyince Robertson’un da BTC’leri çalındı ve bunlar daha sonra Coinbase borsasının sahip olduğu dijital cüzdanlara aktarıldı. İlk olarak 60 daha sonra ise 20 Bitcoin ilgili cüzdana transfer edildi. Mağdur kullanıcı ise daha sonra aldığı resmi belge ile Coinbase’e transferi yapan kişi ile cüzdan sahibinin aynı olup olmadığını öğrenmek için başvuruda bulundu.

İngiltere’den Bitcoin Kararı

Coinbase bu isteği kabul etmeyince olay mahkemeye taşındı ve mahkeme Temmuz ayında Coinbase’e çalınan kripto para birimlerini transfer etmemesi emrini verdi. Mahkeme tarafından yapılan açıklamada bunun İngiltere içerisinde Bitcoin’e kişisel mülk muamelesi yapılmasının önünü açabileceği vurgulandı ve kararın bu yüzden verilmediği belirtildi.

Ünlü borsa buna ek olarak geçtiğimiz günlerde kendi IEO platformunu piyasaya süreceği haberi ile gündeme düştü. Binance ile başlatılan IEO furyası ilk zamanlarında çok kazançlı olsa da şu an için bunun da heyecanı bitmek üzere gibi gözüküyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İngiliz Sanatçı 19 Tabloyu 490 Bitcoin’e Sattı!

Sonrakini Oku

Velvet Exchange $20.000 ve 50 Bitcoin Ödüllü Yarışmasını Duyurdu!

Bir Cevap Yazın