CME: Bitcoin Vadelileri Kurumsal İlgiyi Çekmeye Başladı!

Şikago merkezli borsa platformu CME Group, konu hakkında yaptığı açıklamada Bitcoin (BTC) vadeli işlem sözleşmelerinin popülerliğinin özellikle son çeyrek dönemde arttığını ve yıllık olarak yüzde 61’lik bir artış yaşadıklarını vurguladı. CME Group yetkilileri tarafından yapılan açıklamada özellikle kurumsal yatırımcıların ilgisinin arttığı belirtildi.

Açık faiz pozisyonları 4,629 sözleşmeye yükselirken, bunun 2018 yılının üçüncü çeyreğindeki sayısı 2.873 civarındaydı. CME dün yaptığı açıklamada Bitcoin fiyatının bu çeyrek dönemde yüzde 25 düşüş yaşamasına rağmen sözleşmelerine olan ilginin tam tersi düzeyde arttığını itiraf etti. 2019’un üçüncü çeyreğinde işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin ortalama günlük hacmi de yıllık oranda yüzde 10 arttı. Bu da 27.670 Bitcoin veya 289 milyon dolara denk gelmekte.

”Kurumsal akış güçlü bir şekilde devam ediyor. 454 yeni üyelik açıldı ve bununla beraber 2018 yılındaki 231 üyelik sayısını ikiye katlamış olduk. 25’ten fazla Bitcoin’e sahip kurumların sayısı 34’ten 47’ye yükseldi.”

CME vs. Bakkt

CME aslında bu dönem içerisinde oldukça güçlü bir rakibin sahaya çıkması ile de karşı karşıya kalmıştı. ICE destekli kripto para platformu Bakkt, ilk fiziki teminatlı Bitcoin vadelileri ile büyük bir beklenti yaratsa da kısa vadede ve piyasaya çıkış gününde bu beklentiyi karşılayamadı. Bakkt daha sonra toparlanma sinyalleri verdi ve geçtiğimiz günlerde kendi hacim rekorunu kırdı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder Yatırımcı: Binance Coinin Değeri Sıfıra İnecek!

Sonrakini Oku

Çin’in En Zenginleri Arasında Kripto Para Sektöründen Kimler Var?

Bir Cevap Yazın