Citigroup Analistlerinden Dikkat Çeken Bitcoin ve Altın Açıklaması

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bugün sert bir darbe yedi ve fiyat 44.000 dolara kadar çekildi. Bitcoin fiyatının 2 gündür yaşadığı sert düşüşe Tether cephesinden gelen olumlu haber bile çok fazla etki etmedi.

Tether Haberi, Bitcoin’e Geçici Etki Etti

Tether’in New York Başsavcılığı ile olan davası 18,5 milyon dolarlık tazminat ile sonuçlandırıldı. Tether’in rezervlerinin tamamen destekli olduğunun belirtilmesi ise kripto para piyasalarına net bir zafer olarak yansıdı. Buna rağmen BTC fiyatının kısa süreliğine 49.000 doları görmesi ancak düşüşünü sürdürmesi, birçok kripto para yatırımcısında paniğe yol açtı.

Ancak dünyanın en büyük bankalarından Citigroup’un analisti Aakash Doshi, durumun çok daha farklı olduğunu düşündüğü uzun vadeli gidişata dikkat çekti. Doshi, Bitcoin’in artık dijital altın haline geldiğini belirterek, uzun vadede yükselişin süreceğini ima etti.

Bitcoin, Altının Pazar Payını Çalıyor

Altın ETF’lerinin son 19 haftada düşüş gösterdiğini ancak Bitcoin’in yükseldiğini vurgulayan Doshi, Grayscale gibi fonların varlıklarının devamlı artmasının da buna işaret ettiğini ifade etti. Bitcoin’e olan kurumsal talep sadece Tesla veya MicroStrategy gibi şirketlerle sınırlı kalmayarak devamlı olarak artmayı sürdürüyor.

ABD’de bir Bitcoin ETF onayına hala rastlanmasa da Kanada’daki Bitcoin ETF’i kısa sürede 500 milyon doların üzerinde hacme ulaştı. Doshi, Bitcoin’in uzun vadede altına daha fazla acı çektireceğini ve piyasa payını elinden alacağını düşünüyor. BTC fiyatı 2 günde %25 düşüş yaşamış olsa da bunun yılın başından bu yana %532 yükseliş yaşadığı unutulmamalı.

ONS Altın Fiyat Tahmini Düşürüldü

Citigroup tarafından yayınlanan yıl sonu ONS altın fiyat tahminine bakıldığında da bunun düşürüldüğü görülüyor. Citigroup yılın başında bu tahminini 2.100 dolar olarak belirlese de daha sonra 1.950 dolara çekti. ONS fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1.800 dolardan işlem görmekte ve yılın başından beri %5 değer kaybetti.

Dünya Altın Konseyi ise Citigroup’a katılmıyor. Konseyin araştırma bölümü başkanı Juan Carlos Artigas, konu hakkında yaptığı açıklamada yatırımcıların hala altın almaya devam ettiğini belirtti. Bitcoin ise birçok uzman isme göre şimdiden altının toplam piyasa değerini kendine çekmeye başladı.

Bitcoin fiyatının 58.000 dolara kadar yükselmesi ise filmin fragmanı olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Ağı Yine Can Yakıyor: Rekor Seviye Görüldü

Sonrakini Oku

Cumartesi Altcoin’ler İçin Yükseliş Yarışında Geçiyor: Günün Kazananı Kim Olacak?

Bir Cevap Yazın