Çinli Madencilerden Önemli Ethereum Hamlesi!

Çin, kesinlikle kripto para piyasasına yön veren ülkelerden birisi olarak biliniyor. Çin içerisindeki Bitcoin madencilerinin toplam BTC hashrate’inin %50’sinden fazlasına sahip oldukları gerçeği, bu etkinin ne kadar fazla olduğunu göstermekte. Şimdi yeni öğrenilen bir habere göre ise Çinli madencilerin yeni hedefi Ethereum (ETH) ağı oldu.

Ethereum Hashrate’i Çinli Madenciler Sayesinde Artıyor

Yerel haber kaynağı 8BTC tarafından aktarılan bilgilere göre Ethereum hashrate’inin rekor kırması ve devamlı olarak yükselmesinin sebebi de bu. Ethereum madencilerinin sayısının artması pozitif bir gelişme olarak görülmekte ve bunun arkasında Çinli madencilerin olduğu görülüyor.

Ethereum gas fiyatları da geçtiğimiz haftalarda %93 gibi önemli bir düşüş yaşadı ve bunun da madencilerle etkisi var. Yani ne kadar fazla madenci ağa katılırsa işlemlerin yapılma hızı da o kadar artar ve arz talep dengesi ortaya çıkar. 13 Ekim tarihi itibariyle Ethereum hashrate’i 265.919 Th/s oranına kadar ulaştı ve yeni bir rekor kırılmasını sağladı.

Daha önce 2018 yılının Ağustos ayında benzer bir yükseliş görülmüş ve 295 Th/s tüm zamanların en yüksek seviyesi görülmüştü. Şimdi ise 2018 yılındaki seviyeye oldukça yaklaşıldı. Ethereum o tarihlerde 1.400 dolarlık birim fiyattan işlem görmekteydi ve şu an ulaşılan hashrate aslında bu sebeple oldukça önemli.

ETH/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 380 dolardan işlem görmekte ve son 7 gün içerisinde %12 artış elde etti. Bunun direkt olarak madencilerle ilgili olduğu söylenebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

İki Önemli İşaret, Bitcoin (BTC) Fiyatında Düşüş Gösteriyor

Sonrakini Oku

Ripple (XRP) Yöneticisi En Büyük Pişmanlığını Açıkladı!

Bir Cevap Yazın